Jitka Čvančarová v sitkomu Člověk kancelářský | foto: ČT

GLOSA: Piloty do foroty. Který z projektů ČT by měl pokračovat?

  • 3
Pásmo Noc pilotů uvedlo takzvané pilotní díly pořadů, jejichž výrobu zvažuje Česká televize. Vedle dvou talk show a Pálavy, jež se pokouší o moravskou verzi seriálu Byli jednou dva písaři, se představilo ještě pět projektů. Mají šanci?

Nic závratného se neukázalo, sestava pilotů připomínala spíše zásobárnu pro horší časy. Bez úprav by prošel jediný, sice silně menšinová, ale zasvěcená a moderně pojatá série Bitevní pole. Průvodce slavnými bitvami pracuje s dovednou animací a se zajímavými věcnými detaily.

Sice nahrává kostýmním klišé válečné historie, ale pořád tu dobové úbory mají silnější oprávnění než ornamentální převleky v cyklu s názvem Láznivý svět, kde Jaromír Hanzlík provází dějinami i dneškem našich lázní. Propagační korzo se strojenou legrací působí jako repríza z jiných časů.

Třetí dokument, Státy států, má potenciál cestopisu. Martin Dejdar sem vnáší nadšenectví amerikanofila, Ota Ulč nadhled zámořského starousedlíka, ale z povšechného prologu nelze vyčíst, kudy se půjde dál.

Dokudrama Případ vraha: Uspávačka, pilotní díl série rekonstrukcí skutečných kriminálních případů, vroubí dvě pochybnosti. Proč opakuje kauzu, která už prošla Případy 1. oddělení, a proč volí „mezižánr“, když by jeho typově zajímaví aktéři zvládli i klasickou hranou podobu.

Herecky střízlivý komentář naráží na klišé řečnických otázek a na nucenou formu obrazových ilustrací, jejichž spojení pak připomíná film Já, Olga Hepnarová rádoby psychologickým pojetím od těžkého dětství přes lesbické sklony k zabíjení.

Z hraných děl vypadá nejslibněji sitkom Člověk kancelářský - kdyby oželel animované vysvětlivky banalit. Ale úřednické dusno postihuje trefně, herecké jiskření zabírá a z typické, malicherné hádky o klimatizaci vymodeluje jasné charaktery. Stačí zrychlit a k situacím přidat příběh; práce na Člověku kancelářském se rozhodně vyplatí víc než piplání Pálavy.