Kapela Genesis - (zleva) Tony Banks, Phil Collins a Mike Rutherford

Kapela Genesis - (zleva) Tony Banks, Phil Collins a Mike Rutherford | foto: Profimedia.cz

Phil Collins se vrátí do Prahy i s Genesis

  • 5
Původně chtěli hrát v Budapešti, ale nakonec se rozhodli pro Prahu. Kapela Genesis v čele se zpívajícím bubeníkem Philem Collinsem přijede v rámci comebackového turné 20. června.

Koncert se uskuteční na strahovském stadionu Evžena Rošického. "Lístky budou stát od 995 korun a půjdou do prodeje 19. února," řekl iDNES.cz Petr Novák z pořadatelské agentury Interkoncerts.

Když loni 7. listopadu v Londýně Phil Collins, Tony Banks a Mike Rutherford potvrdili, že opravdu oživili Genesis a vyrážejí na turné Turn It On Again, česká štace v rozpisu koncertů nefigurovala. Kapela se totiž původně chystala do Budapešti.

"Má to být výpravná show s velkou scénu, jejíž přesun je logisticky velmi náročný. Podařilo se nám domluvit, že pro kapelu bude výhodnější, když koncert bude v Praze," vysvětlil Novák, jak k přesunu došlo.

Genesis do Česka pojedou z rakouského Lince, ze Strahova pak zamíří do polských Katovic. Celé turné vyvrcholí 14. července koncertem zdarma pro 400 tisíc lidí v Římě.

Artrocková senzace
Genesis už tři desetiletí patří mezi celosvětově nejúspěšnější kapely. Vznikla pod vedením zpěváka Petera Gabriela na konci roku 1967, nejslavnější sestava je však datována až od roku 1970, kdy post bubeníka zaujal Phil Collins.

Kapela už od začátku proslula kompoziční propracovaností v duchu nastupujícího art rocku a divadelních prvků při koncertování, jejichž nositelem byl především Gabriel.

Komerčním i uměleckým předělem v první fázi existence Genesis bylo album Foxtrot z roku 1972, které dodnes patří ke klasice progresivního rocku sedmé dekády. Svůj koncertní nápřah zaznamenala kapela o rok později na albu genesis Live.

Po vydání dvojalba The Lamb Lies Down on Broadway v roce 1974 ohlásil Peter Gabriel svůj odchod ze skupiny.

Do popových vod
Po neúspěšných pokusech angažovat nového zpěváka se postu ujal Phil Collins a odstartoval druhou etapu historie kapely, typickou komerčněji zaměřeným soundem a odpovídajícím žebříčkovým úspěchům.

Tento trend započal albem And Then There Were Three. Poté přišly desky Duke, Abacab a Genesis, jež výrazně bodobalo po obou stranách Atlantiku. Komerčně nejúspěšnějším titulem historie Genesis pak bylo Invisible Touch z roku 1986.

Album We Can't Dance z roku 1991 bylo posledním počinem skupiny v čele s Philem Collinsem, jenž dal posléze přednost sólové kariéře. Nahradil jej Ray Wilson, zpěvák rockových Stiltskin.

Ani album Calling All Stations, ani následné turné však nezaznamenaly přílišný úspěch a kapela se víceméně vytratila ze scény. Průběžně ji připomínaly reedice starších nahrávek či kolekce dosud nevydaného studiového a koncertního materiálu z obou předchozích úspěšných ér.

Stále bez Gabriela
I když se spekulovalo, že do nynějšího comebacku by se mohl zapojit i Peter Gabriel, na turné vyrazí jen Phil Collins společně s klávesistou Tonym Banksem a kytaristou Mikem Rutherordem.

Trio bude doprovázet dlouholetý spolupracovník a Collinsův náhradník za bicími Chester Thompson, a druhý kytarista Daryl Stuermer. Scénu připravují uznávaní odborníci: světelný designér Patrick Woodroffe a filmový architekt Mark Fischer.

"Je čest pracovat s jednou z největších rockových kapel všech dob a bude neuvěřitelné vidět jejich hudební talent opět na jednom pódiu," zve John Giddings, promotér evropského turné na koncerty, z nichž první se odehraje 11. června na Olympijském stadionu v Helsinkách.