Phil Collins

Phil Collins | foto: David NeffMF DNES

Phil Collins se vrací. S Genesis a na parkoviště

  • 2
Legendární zpívající bubeník Phil Collins se zítra představí v Praze v čele obnovené kapely Genesis, s níž nazpíval její největší hity.

"Toto je mé poslední turné. Důvodů je víc, ale dva jsou nejdůležitější: zaprvé mi lékaři před pár lety objevili vážnou vadu sluchu, kterou živá vystoupení hodně zhoršují, a už tehdy mi výrazně doporučili, abych s koncertováním definitivně přestal. A zadruhé můj syn jde do školy a já chci být u toho," tvrdil Phil Collins v roce 2005, kdy se objevil v Praze v rámci svého sólového turné First Final Farrewell Tour. 

Svá slova však slavný velikán a proslulý workoholik světového popu nedodržel – těžko by tehdy asi i on sám hádal, že o necelé dva roky později se do české metropole vrátí. Tentokrát nikoli jako sólový muzikant, ale vůbec poprvé jako lídr a bubnující zpěvák legendární kapely Genesis. Tu se podařilo postavit na nohy sedm let po rozpadu.

Koncert na parkovišti
Jedna z nejúspěšnějších kapel moderní hudební historie, která prodala na 130 milionů alb, se zítra představí na parkovišti u zastávky metra Českomoravská. Lístky na koncert jsou v prodeji v sítích Ticketpro v cenových relacích od 995 do 3495 korun. V rámci současné evropské koncertní šňůry Turn It On Again se dnes Genesis zastaví v rakouském Linci. Ve čtvrtek pak kapela vystoupí v polských Katowicích a v sobotu v německém Hannoveru.

Tony Banks, Phil Collins a Mike Rutherford, ústřední postavy současného seskupení Genesis, vyrazili před čtrnácti dny na společné koncertní turné po dlouhých patnácti letech. V této sestavě absolvovali poslední koncertní turné v roce 1992, poté se Phil Collins rozhodl jít vlastní cestou. O šest let později odjeli Genesis ještě jedno turné, Collinse tehdy nahradil o dvě generace mladší zpěvák Ray Wilson.

V roce 2000 se kapela rozhodla pro "definitivní" konec své veleúspěšné kariéry. Přesto se nyní vrací zpět na pódia – bez úplně původního frontmana Petera Gabriela, který účast na obnoveném projektu odřekl. A to i přesto, že Collins, který jej na postu lídra kapely vystřídal již v roce 1975, si jeho návrat přál a sám jej prosil.

Phil Collins se do Genesis dostal vlastně díky náhodě. Kapela vznikla přesně před čtyřiceti lety v anglickém městě Gadalmin spojením dvou školních hudebních skupin. Pětice patnáctiletých mladíků (Peter Gabriel, Tony Banks, Mike Rutheford, Anthony Phillips a Chris Stewart) tehdy hrála folkově laděné skladby. Collins se k ní přidal po změně sestavy až po natočení druhé desky v roce 1970.

Hrát na bicí začal již ve čtyřech letech, později nastoupil na soukromou hereckou školu. Stihl dokonce natočit i několik filmů, ale herec se z něho nakonec nestal, přestože má údajně komediální talent. Hudba zvítězila. Na škole hrál s Flaming Lips, pak málem nastoupil do později hvězdné kapely Yes. Jenže rozhodl inzerát, který si dali Genesis, a Collinse zaujal.

Hurá do Ameriky
Mikrofon převzal od Petera Gabriela v době, kdy už kariéra kapely strmě stoupala vzhůru. S Collinsem v čele pak Genesis ustoupili od dramatičnosti a velkých gest, jež měl v oblibě Gabriel. Začali dělat muziku zábavnějšího ražení, od roku 1980 vydali pět alb, dokonce prorazili i v Americe – především s albem Invisible Touch.

Přesto začátkem 80. let Collins rozjel souběžně i svoji sólovou dráhu, kterou zahájila deska Face Value. Popově laděné balady předčily i prodeje alb skupiny Genesis. V letech 1984 až 1990 měl třináct skladeb v první desítce amerického žebříčku.

Ke svým sedmi sólovkám a práci s Genesis se Collins stíhal podílet na albech Johna Calea, Erika Claptona, Roberta Planta a dalších. Speciální kategorii tvoří jeho jazzový bigband Brand X, s nímž vydal dalších devět desek, a také filmová muzika. Za animovaný film Tarzan dostal Oscara, Zlatý glóbus a Grammy.

"Nemůžu si pomoct, jsem šťastný, když můžu natáčet desky nebo vyrazit na turné a denně hrát, protože to dělá šťastnými lidi, kteří moji hudbu poslouchají," tvrdí. Zítra se takových šťastlivců sejdou v Praze tisíce.