Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp

Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp | foto: Luděk Ovesný

Fiala z Mňágy a Žďorp: Byli jsme jen parta kámošů z gymplu

  • 19
Mňága a Žďorp slaví 25 let. Kapela z Valašského Meziříčí, jejíž hlavní tváří je zpěvák Petr Fiala, je autorem řady hitů jako Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo nebo Made in Valmez.

Mňága a Žďorp

Netypický název kapely znamená ve slezském dialektu "bláto a krámy". Mňága se začala formovat v roce 1983, ale dnešní název dostala až o čtyři roky později. Její první deska Made in Valmez zaznamenala obrovský úspěch a hudební fanoušci začali objevovat kouzlo textů Petra Fialy. Ten dokázal umně skloubit smutné a pesimistické texty s veselými melodiemi a vtiskl tak Mňáze jasně rozpoznatelnou tvář.

Za 25 let prodala kapela, která je spjatá s Valašskem, 200 tisíc alb. Prodeje prvních dvou desek přitom šplhaly do desetitisíců. Poslední album Dáreček, které představuje třicet coververzí songů od Mňágy, jež nahrály jejich spřátelené české a slovenské kapely, vyšlo letos. Na webu www.mnaga.cz ho seženete za 225 korun, v obchodech stojí 299 korun.

Ke svému pětadvacetiletému výročí vydali dvojalbum coververzí svých známých songů nazvané Dáreček a některé z písniček chtějí hrát i naživo. Na tradičních letních festivalech ale od Mňágy a Žďorp zaznějí hlavně známé hity.  "Festivaly mám rád, vždy přijde spousta lidí a je to i společenská záležitost," říká zpěvák skupiny Petr Fiala. Mňága vystoupí už tuto sobotu na Holešovské Regatě.

Jak se na Regatu těšíte?
Víme, že tam je hezké prostředí, festival se koná v areálu zámecké zahrady. Navíc vystoupí i kapely, kde máme dobré kamarády. Jen ve stejný den hrajeme o půlnoci někde v Čechách, takže budeme muset navečer odjet. Ale i tak si to užijeme. Na podobných akcích hrajeme setlist složený z poloviny z našich známějších hitů a druhou půlku tvoří songy z posledních dvou desek.

Existuje nějaká písnička, kterou mají vaši fandové rádi, ale nehrajete ji?
Nikdy jsme moc nehrávali píseň Výhledově. Zdála se mně matná a v blbém tempu. Ale teď ji na desku k našemu výročí nahrála slovenská skupina Slobodná Európa takovým motorkářským způsobem a je to skvělé. Hned jsme si v kapele řekli, že se ji zase naučíme a budeme hrát v jejich verzi.

Zmíněné dvojalbum nazvané Dáreček, které vyšlo na počest 25 let existence Mňágy, obsahuje třicet coververzí vašich songů. Nahrály je různé české a slovenské kapely. Jak vznikl tento nápad?
Výročí jsme zatím nijak neslavili, ale 25 let je hodně, tak jsme chtěli něco udělat. Best of album už nám vyšlo, DVD taky, tak mě napadlo tohle. Jsem fanoušek covervezí, doma mám spoustu kuriózních desek, předělávek nebo tributů. Nakonec vznikl nosič se třemi disky. Doporučuji si nejdřív pustit DVD, kde je popsané, jak která kapela svoji píseň předělala, a až potom dvojCD.

Na albu hrají rockové, punkové, ale i hiphopové nebo folkové skupiny. Asi máte mezi přáteli muzikanty z různých žánrů, že?
Jasně. Celý hudební život dostávám otázky, co poslouchám. Moje odpověď: všechno. Mám rád skupinu ABBA, Napalm Death, Karla Plíhala i vážnou hudbu. Znám spoustu zajímavých lidí a je mně jedno, co hrají, pokud je to dobrá muzika.

Na kterou píseň z desky byste upozornil?
Velký úlet jsou Midi Lidi. Petra Marka napadlo, že vezme náš hudebně-textově-výrazový model, ve kterém se dlouhá léta pohybujeme, a napíše song a la Mňága. Když jsem si to pustil, furt jsem si říkal "Ty vole, která to je?" (směje se) Pustil jsem to ženě a i ona říkala "To je Mňága, ne?" Vymysleli to opravdu výborně.

Nemrzí vás, že i když tyto covery vašich písní jsou povedené, v tuzemských rádiích budou nadále omílat čtyři až pět vašich nejznámějších songů?
Zkoušeli jsme už do rádia dát Nejlíp jim bylo, které předělaly Tři sestry a je to malinko zrychlená a našlapaná verze. Ale i kdybychom neuspěli, trápit mě to nebude. Chápu rádiový formát a jsem rád, že hrají aspoň pár našich písní. Akorát někteří lidé si pak budou myslet, že už jsme vydali poslední desku před 15 lety. (směje se)

Mňága a Žďorp

Často zmiňujete, že vás štve fakt, že sotva vydáte desku, do pár dnů – nebo dokonce ještě před oficiálním datem vydání – se objeví na internetu a lidé si ji nekoupí, ale stáhnou. Dá se s tím něco dělat?
Chápu, že klukovi, který je na gymplu a kapesné mu dává mamka, která bere deset tisíc, to nevysvětlím, ale cítil jsem, že se musím postavit sám za sebe. Jsem hudebník, hudba mě baví, ale někdy si připadám jako idiot. Představte si, že založíte stavební firmu, kterou pak musíte každý rok dotovat. Pro normálního člověka byste byl blázen, ale v našem oboru to takhle funguje. Vytváříme hudbu pro lidi, kterým nevadí, že naše dílo si vezmou zdarma. Mnoho posluchačů ani nechodí na koncerty do klubů, raději si počkají, když kapela hraje někde na náměstí nebo festivalu. Vadí to spoustě muzikantů, ale nahlas to řekne málokdo.

Bylo za 25 let existence kapely období, kdy jste to chtěli zabalit?
Když jsme začínali hrát, neuměli jsme to, byli jsme jen parta kámošů z gymplu, kteří měli rádi muziku. První roky byly divoké, hráli jsme třeba 250 koncertů za rok a hodně pili. Pak přišla 90. léta, někteří lidé měli krizi a odešli, jiní byli odejiti, přicházela ponorková nemoc, ale pořád jsme hráli. Staré jádro v kapele dnes tvoříme já, kytarista Martin Knor a basák Petr Nekuža. Když jsem se jich na tohle téma ptal před časem, oba řekli "Nikdy nás nenapadlo, že skončíme úplně". Jsem na tom stejně.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Mňága a Žďorp (Zuzana a Petr Fialovi)

V poslední době se v reakci na politické dění rozmohlo psaní protestsongů. Vás nelákají?
Chápu ty, kteří se do toho pustí naplno a natvrdo, ale nechám to jim. Mě politika absolutně neláká. Dva roky jsem seděl v grantové komisi ve Valašském Meziříčí. Bylo fajn, že jsme mohli pomoci ke grantům na akce těm, kteří to potřebovali, ale věci kolem byly tak šílené, že jsem si říkal, jak asi musí vypadat vrcholná politika. Kdyby mě osobně naštvalo, že například u nás v Zubří by nevyváželi popelnice nebo by děcka braly drogy a dělaly nepořádek na zastávce, dokážu zvednout telefon nebo zajít na radnici. Na to nepotřebuju někde sedět.