Skladatel Petr Eben by se 22. ledna dožil pětaosmdesáti let.

Skladatel Petr Eben by se 22. ledna dožil pětaosmdesáti let. | foto: Smetanova Litomyšl

Jen sedl ke klavíru a psal. Na skladatele Ebena vzpomenou v Obecním domě

  • 0
Pětaosmdesáti let by se 22. ledna dožil významný český skladatel a pedagog Petr Eben. Jeho památku připomene ve středu a ve čtvrtek v pražském Obecním domě Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou Muhaie Tanga a za spolupráce německého varhaníka Gunthera Rosta uvede Ebenovu skladbu Symphonia gregoriana.

Na koncertech navíc vystoupí pěvecký soubor Schola Gregoriana Pragensis, který interpretuje gregoriánský chorál. Vede ho skladatelův syn David. "Myslím, že můžeme přispět k účinku skladby tím, že její jednotlivé části uvedeme nápěvem, který je v nich zpracován," vysvětluje David Eben.

Jeho otce chorál odjakživa přitahoval a v této skladbě vzdal hold nejen jemu, ale i varhanám, svému oblíbenému nástroji. Poprvé zazněla v podání orchestru FOK před šedesáti lety, ale potom se nadlouho vytratila z repertoáru, protože její duchovní obsah nebyl v komunistické totalitě žádoucí. Dokonce neprošel ani titul, který musel být změněn na Koncert pro varhany a orchestr č. 1.

Když Eben téměř hodinovou skladbu psal, bylo mu něco přes dvacet. "Pořád si ho představuji, mladého hocha, který měl za sebou traumatizující zážitky z války, a z této zkušenosti povstala vděčnost i láska k varhanám," říká syn.

O skladateli

Petr Eben se narodil v Žamberku, zemřel roku 2007 v Praze. Roku 1944 byl pro svůj židovský původ vyloučen z gymnázia a později internován v Buchenwaldu.

Působil i jako pedagog na Karlově univerzitě a na AMU, jeho tvorbou prolíná křesťanské cítění, k nejznámějším dílům patří Pražské Te Deum, varhanní cykly Laudes a Job či opera Jeremiáš.

V té době ještě nebyl na světě, později však svého otce často pozoroval při práci. "Komponování na mne nepůsobilo dojmem ničeho romantického ani dramatického, prostě žádné efektní akordy rodící se v bouři. Otec si prostě sedl ke klavíru a skládal, myslím, že přirozeně a dost rychle, nezdálo se mi, že by se nějak trápil," vzpomíná.

Středověk i kapela

Ze tří Ebenových synů David kráčí nejdůsledněji v otcových šlépějích. "Jako teenager jsem se zajímal spíše o Franka Zappu, až při studiu hudební vědy se mi otevřel svět středověké hudby," vzpomíná. Gregoriánský chorál inspiruje hudebníky od renesance po současnost. A nejen v klasice. "Rozhodující je, zda berou v úvahu jeho podstatu a přinášejí novou kvalitu, nebo zda jen parazitují. Některé pozoruhodné nápady měl například Jan Garbarek na albu Officium," podotýká Eben.

Se sourozenci Markem a Kryštofem navíc už léta tvoří skupinu Bratři Ebenové. V minulých dnech odehráli v Praze benefiční Tříkrálové koncerty, jimiž si připomněli třicet let od vydání alba Malé písně do tmy. A na jaře plánují nahrávat nové cédéčko. "Název ještě nemáme, ale budou na něm opět písničky od Marka," prozrazuje David.