Petersen: Troja nezná dobro, nebo zlo

  • 4
(Od spolupracovnice MF DNES) Tvůrci snímku Troja na londýnské předpremiéře přiznali, že bájný hrdina řecké mytologie Achilles je ideální postavou pro velkofilm. Je udatný, krásný, nepřemožitelný, rebel i polobůh. Ženy jej milují, muže inspiruje - zkrátka hrdina, který v kinech potáhne.

Není divu, že scénář Troje studio poslalo zároveň německému režiséru Wolfgangu Petersenovi i herci Bradu Pittovi. "Obsazení Pitta do úlohy Achilla mi připadalo přirozené," líčí Petersen.

"Achilles byl ve své době obrovsky populární. Dávalo mi tedy smysl obsadit do téhle role hvězdu dneška. Také jsem u Pitta cítil touhu dostat se ze škatulky hezouna. Věřil jsem, že z kombinace jeho snu a talentu se zajímavou postavou vzejde něco silného. Když jsem pak za dlouhé německé noci zjistil, že dokáže vypít hodně piva, věděl jsem, že jsem na dobré cestě."

Troja je volným převyprávěním Homérovy Iliady. Trojský princ Paris - Orlando Bloom - unese ženu spartského krále Helenu v podání Diane Krugerové. Láska postaví proti sobě dva národy, řeckému rekovi Achillovi vzdoruje trojský princ Hektor čili Eric Bana, až lest, známý trojský kůň, válku rozhodne. - rozhovor s Krugerovou zde

Zatímco Petersen se vrhl do příprav díla, jehož rozpočet přesáhl 200 milionů dolarů, pro Pitta a Banu začal náročný trénink. "Osm měsíců jsme se cvičili v boji, jízdě na koni a choreografii," líčí Bana, australský herec německo-chorvatského původu. "Paradoxně došlo jen k jednomu zranění - když si Pitt hrající Achilla natáhl achilovku."

Pro Petersona, nositele Oscara za válečný film Ponorka, bylo důležité vystihnout brutalitu řeže. "Nechtěl jsem válečné scény řešit počítačovou grafikou. Chtěl jsem ukázat horko, pot a krev mísící se s prachem, ale také dávnou kulturu vyznávající velké myšlenky, za něž jsou jedinci ochotni zemřít, ale i fyzickou krásu."

V Troji se krása těla týká hlavně mužů. "I když je Pitt poměrně prudérní, sám navrhl, abychom ukázali Achillovu nahotu," uvedl Petersen. "A myslím, že to bylo nutné - Achilles není účetní. Je to neohrožený bojovník a syn bohyně, žijící v dobách kultury krásy těla."

Vrcholnou scénou filmu je souboj Achilla s Hektorem. "Hektor je protikladem Achilla. Hektor miluje svou rodinu i zemi a raději by nebojoval, ale ví, že je to jeho povinnost. Zatímco Achillovi jde o nezávislost a zároveň o věčnou slávu," vykládá Petersen.

"Dokážu se ztotožnit s oběma: cítím v sobě Hektorovu sounáležitost s rodinou a s vlastí, ale přitahuje mě i Achillova divokost. Vlastně nevím, kdo je zlý a kdo dobrý, komu držet palce. A o to nám právě šlo. Snažili jsme se, aby se vyprávění dostalo z klišé černobílého nazírání na svět, protože ani život, ani naši hrdinové nejsou černobílí. Diváci rozhodnou, zda se nám to podařilo," uzavřel režisér.

Režisér Wolfgang Petersen (vpravo) a herec Brad Pitt pózují v New Yorku před premiérou snímku Troja. (10. května 2004)