Minnesengři a Pavlína Braunová

Minnesengři a Pavlína Braunová | foto: Galén

Jméno talentované zpěvačky Pavlíny Braunové je obestřeno tajemstvím

  • 17
Archivní album folkové skupiny Minnesengři s názvem Bílé místo připomíná ne zcela dostatečně zúročený talent. Jeho protagonistka Pavlína Braunová je nositelkou jednoho z mála opravdu záhadných příběhů české hudby.

Pavlína Braunová (obal)

Jiří Smrž, kytarista a autor repertoáru českobudějovické folkové skupiny Minnesengři, vzpomíná: "Když byla na pódiu, vše ostatní bylo pro ni nedůležité. Nezáleželo jí ani na oblečení a vůbec na ničem vnějším." Na tom, že Pavlína Braunová hudbou doslova žila, se shodují mnozí pamětníci.

Do kapely zpěvačka nastoupila v roce 1987, ve svých dvaadvaceti letech. Dne 6. srpna následujícího roku se nedostavila na koncert Minnesengrů, což bylo vzhledem k její proslulé spolehlivosti podezřelé. Měla přijet stopem ze Strakonic – a už nikdy ji nikdo neviděl.

Dlouhé hledání vydavatele

Minnesengři

Pro Minnesengry byly hlasy zpěvaček typické. Už od Lídy Pouzarové, která svým krásně naivním hláskem interpretovala jihočeské lidové písničky v první tvůrčí fázi kapely v 70. letech a jejíž zpěv je zachycen na výročním dvojalbu 45 ke 45, které vyšlo u Radioservisu k pětačtyřicátinám budějovické legendy.

Kapelou prošla za tu dobu bezmála desítka zpěvaček včetně takových žánrových osobností, jako jsou Pavlína Jíšová či Lenka Slabá. Pavlína Braunová však byla v tomto zástupu výjimečná, nejen kvůli záhadnému příběhu, který ji obestírá. "S ní ze skupiny odešla jiskra, pak už se měnily jen tóniny pro různé další zpěvačky," říká Jiří Smrž.

Po krátké éře s Braunovou zůstal po Minnesengrech jediný dobový singl. Zvukař skupiny Jan Friedl však schraňoval celou řadu demosnímků, které původně vznikly jen pro potřeby hudebníků. Společně s Jiřím Smržem sestavili album k poctě Pavlíny Braunové, dlouho však nenacházeli vydavatele.

Jiří Smrž

V létě 2011 s dalším členem Minnesengrů, jejich zakladatelem a "držitelem značky" až do rozpadu v roce 1990, Pavlem "Andělem" Pokorným, se nakonec domluvili s nakladatelstvím Galén, jež o českou folkovou minulost i současnost svou ediční činností příkladně pečuje.

Několik dní poté však tragická Pokorného autonehoda zapříčinila další prodlevu ve vydání alba. To nakonec vyšlo na konci letošního roku k poctě nejen Braunové a Pokorného, ale i jako další připomínka půlkulatin souboru.

Z dílny Jiřího Smrže

Pavlína Braunová

Na albu Bílé místo, které obsahuje celkem patnáct písniček, se představují Minnesengři v úplně jiné podobě, než jak je znají posluchači z rané éry, kdy vedle Pokorného byl hlavní osobností skupiny Pavel Žalman Lohonka.

S Braunovou u mikrofonu a v repertoáru převážně z dílny Jiřího Smrže, jenž je v současné době úspěšným sólovým písničkářem a držitelem ceny Anděl, znějí Minnesengři moderně, až folkrockově. Využívají ostatně i kláves, na které hrála právě Braunová, Smržovy elektrické kytary, ba i programovaných elektrických bicích.

Nebýt zřejmě tragického zpěvaččina zmizení, skupina by nepochybně tento potenciál rozvinula ještě výrazněji.