Pavel Šporcl a jeho modré housle

Pavel Šporcl a jeho modré housle | foto: ČTK

Pavla Šporcla k houslím přivedla maminka

  • 1
"Držím si svůj styl za kterým si stojím a ten na jednotlivé koncerty neměním," prozradil čtenářům iDNES.cz houslista Pavel Šporcl.

ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Pavel Šporcl vydal nové album, na kterém za klavírního doprovodu Petra Jiříkovského hraje skladby od Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Zároveň vyrazil i na koncertní turné.

Získané popularity se snaží využít hlavně k propagaci klasické hudby. "Klasika bude u mě vždycky na prvním místě, i když nejsem proti občasnému odbočení," říká Šporcl.

Dokazují to jeho občasné výlety k jazzu či popu. "Trocha improvizace a možnost autorského vlivu je příjemná a inspirativní," vysvětluje houslista, kterého si dlouhá léta nikdo neuměl představit bez šátku na hlavě. 

Šporclovi se podařila nevídaná věc - přilákal na koncerty klasické hudby mladé publikum. "Bez medializace to nejde, a kdo říká opak, nemluví pravdu," říká k tomu populární houslista.

 Psalo se o něm jako "talentu, který se rodí jednou za sto let" či jako o "pirátovi pódií a enfant terrible klasické hudby".

Šporcl prorazil i za hranice České republiky. Je častým hostem prestižních koncertních pódií v Evropě, USA, Kanadě i Japonsku, kde získal řadu ocenění.

Jeho nahrávky patří mezi nejprodávanější tituly na českém trhu. Na koncertním repertoáru má přes 40 houslových koncertů, sonáty či komorní díla. S oblibou také uvádí hudbu dvacátého století.