Veď mě dál, cesto má, zaznělo síní. S Bobkem se rozloučily stovky lidí

  • 15
Do velké obřadní síně krematoria v pražských Strašnicích se v pravé poledne přišly stovky smutečních hostů rozloučit se zpěvákem Pavlem Bobkem. Ten zemřel 20. listopadu po dlouhé těžké nemoci ve věku 76 let. Na obřad dorazili herci, zpěváci, textaři a další Bobkovi kolegové a přátelé.

Obřad byl veřejnosti přístupný. "Není to tak dávno, co jsme se tu loučili s Mikim Volkem," vzpomněla během smuteční řeči Bobkova dlouholetá kamarádka a kolegyně Yvonne Přenosilová. "Tehdy jsme tu byli spolu a dnes tu jsem sama," dodala.

Promluvil i hudební publicista Jiří Černý. Ten ještě před síní řekl, že je pro něj smrt Pavla Bobka velká ztráta, protože se znali padesát let. "Byl to nejen vynikající zpěvák, ale i nesmírně čestný člověk," řekl Černý. "V posledních letech měl už těch sil opravdu málo, ale to, co udělal za těch padesát let předtím, s tím se může málokdo rovnat," zauvažoval publicista.

Černý si neodvážil vybrat jednu oblíbenou píseň. "Měl jsem rád ty jeho první rock'n'rolly z repertoáru Buddyho Hollyho, ale i pak zpíval báječné texty, měl totiž výborné textaře," dodal.

Na poslední rozloučení s Pavlem Bobkem dorazil i jeho dlouholetý přítel Luděk...
Zpěvák Pavel Bobek zemřel 20. listopadu 2013 ve věku 76 let.

"Nikdy se nehnal za úspěchem, proto si jeho zpěv zachoval eleganci, hravost a lehkost," uvedl pak Černý ve smuteční řeči. Bobka mimo jiné označil za "nejlepšího zpívajícího vypravěče". Jeho slova potvrdily reprodukované Bobkovy písně Veď mě dál, cesto má nebo Nedělní ráno. Zazněl také hit Franka Sinatry My Way.

Američan v Praze, hudební šlechtic

Mezi dalšími hosty se objevili herci Luděk Sobota či Andrea Čunderlíková. "Pavel Bobek mi schválil moji manželku a já mu schválil jeho," vzpomínal Sobota, který se s Bobkem znal ještě před tím, než přišel do Semaforu. "Znali se už naši dědečkové," dodal.

"Viděl jsem na Pavlovi, že už je to s ním dost špatné. I téhle situaci se dokázal usmívat. On celý život, kdykoliv jsme se potkali, říkal, že se má skvěle. Byl životní optimista. Ale když jsem za ním byl naposled v nemocnici, pošeptal mi: Už se nemám skvěle," vzpomínal Sobota na poslední setkání.

Dále dorazili herečka Dagmar Patrasová, zpěvačka Miluška Voborníková, zpěvák Milan Drobný, hudební kritik Jan Rejžek či skladatel Karel Vágner.

Muzikant Petr Janda označil Pavla Bobka za Američana v Praze. "Nebyl pro mne konkurence, byl z trochu jinýho břehu. Ale vždy jsem mu záviděl, jakou dělá pohodovou muziku," řekl. Bobek nebyl podle Jandy vysloveně idol, ale s ženami to prý uměl.

"Už jsem tady ve Strašnicích nějak moc často. A lepší už to nebude," povzdechl si dále.

"Odešel šlechtic české hudební scény," nechal se slyšet Vágner. "Zbude po něm prázdné místo," dodal. "Byl to vlídný člověk," doplnil zpěvák a hudebník Robert Křesťan. Z politiků se objevil Cyril Svoboda. Mezi posledními dorazili malířka Iva Hüttnerová, houslista Jaroslav Svěcený, písničkář Wabi Daněk a zpěvák Viktor Sodoma.

Poslední rozloučení bylo stejně neokázalé, jako byl Bobkův umělecký i soukromý život. Mezi množství květin před katafalkem kdosi položil i láhev vína, všimla si ČTK.

Poslední album vydal Bobek loni

Mezi největší hity Pavla Bobka patřily písně Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát, Lásko, mně ubývá sil, Můj rodný dům, Veď mě dál, cesto má či Pojď stoupat jak dým.

Přestože před osmi lety strávil zpěvák dva týdny v umělém spánku a po vážné nemoci téměř přišel o hlas, částečně se vrátil na pódia a loni v květnu vydal nové album s názvem Kruhy. V roce 1980 mu byla udělena Zlatá porta za zásluhy o rozvoj country.

Zemřel Pavel Bobek

Bobek byl vystudovaným architektem a začátkem 60. let hostoval v řadě bigbeatových skupin. V letech 1963 až 1965 byl zpěvákem skupiny Olympic a od roku 1966 vystupoval s Country Beatem Jiřího Brabce. O rok později se stal stálým členem divadla Semafor, kde působil 23 let. První singl mu vyšel v roce 1964, premiérové album s názvem Veď mě dál, cesto má o 11 let později.

Z nových desek si obzvláště cenil pocty svému celoživotnímu vzoru Johnnymu Cashovi Víc nehledám, kterou natočil přímo v centru světové country, americkém Nashvillu.

V posledních letech Bobek nalezl nové, mladé publikum. Stal se vítaným hostem letních festivalů včetně rockových v Trutnově nebo Rock for People. "Po sejití z pódia tehdy neskrývaně a s dojetím říkal, že to byl jeho nejsilnější zážitek a největší koncert před tolika lidmi v jeho kariéře. Byl to pěkný závěr festivalu. Zpočátku měl trochu obavy, ale zvládl to skvěle," sdělil k Bobkově účasti na festivalu v Trutnově v roce 2008 jeho zakladatel Martin Věchet.

,