Paul Potts vystoupil před českým publikem poprvé, v Praze už ovšem byl. Natáčel zde album právě s Českým národním symfonickým orchestrem. | foto: ISIFA/CAMERA PRESS/GAVIN SMITH

Paul Potts: z prodavače mobilních telefonů miláčkem milionů

  • 3
Z nenápadného Brita se stal miláčkem milionů. Osmatřicetiletý Paul Potts po včerejší premiéře s Českým národním symfonickým orchestrem v sobotu v Praze vystoupí podruhé. S kým máme tu čest?

Paul Potts při prvním vystoupení s Českým národním symfionickým orchestrem v rámci festivalu Prague PromsPro jedny Paul Potts ztělesňuje sen, který se splnil pilnému člověku, jehož na základní škole kvůli stydlivosti a možná i vzhledu šikanovali spolužáci a který se vlastní vůlí vypracoval mezi špičku v klasické hudbě.

Jiné rodák z předměstí Bristolu vytáčí a považují ho za učebnicový příklad produktu televizní zábavy zabaleného do dojemného celofánu. A jak to tak bývá, pravdu mají částečně obě skupiny.

Amatér, či profesionál?

Syn řidiče autobusu Rolanda a pokladní Yvonne začal zpívat už v dětství. Ke svému koníčku inklinoval obzvlášť ve chvílích, kdy od spolužáků schytal nějakou tu ránu či urážlivou poznámku, která ho mohla svou přesností zasáhnout daleko víc. "Sebevědomí bylo vždy tím, co mi chybělo," řekl Potts v jednom z videí natočených pro první ročník talentové soutěže Britain’s Got Talent. Ta je inspirovaná modelem Pop Idol, u nás známé jako Česko hledá SuperStar.

Už v padesáté vteřině svého prvního vystoupení si však nenápadný prodavač mobilních telefonů diváky získal. Porotkyni Amandě Holdenové se tajil dech, starší dámy v prvních řadách sálu Wales Millennium Centre pokradmu stíraly slzy z tváří. O deset vteřin později hala stála na nohou a bouřlivě aplaudovala.

"Přinesl jste do soutěže svěží vítr. Bylo to absolutně fantastické," komentoval podání árie Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot nejpřísnější z porotců Simon Cowell. Tušil, že před ním stojí "slibný materiál".

Bez talentu by to nešlo

Čtětě rozhovor s dirigentem Marcellem Rotou, který při vystoupení Pottse řídil Český národní symfonický orchestr

Dirigent Marcello RotaOrchestry vedl v nejznámějších koncertních sálech, v jeho repertoáru je na třicet operních děl. V posledních letech doprovázel tenora Andreu Bocelliho a nově se představí i po boku vítěze talentové soutěže Britain´s Got Talent Paula Pottse. "Nejraději odpočívám při řízení auta," svěřil se v rozhovoru pro iDNES.cz dirigent Marcello Rota.

Skeptici však ihned vyrukovali s tím, že Potts až takový amatér není. V jeho životopisu vyšťourali například pěvecké kurzy, jichž se zúčastnil v Itálii a díky nimž mohl vystoupit před Lucianem Pavarottim. Navíc přidali i účinkování v šesti operách a plánované turné s Royal Philharmonic Orchestra.

"Nikdy jsem netvrdil, že jsem naprosto bez hudebního vzdělání, ale také jsem nikdy za své vystoupení nevzal peníze, takže jsem stále amatér. Kurz jsem si zaplatil z vlastních úspor a šlo o jednorázovou dílnu, nikoliv o soustavnou výuku," bránil se tehdy Potts, který si krátce po absolvování zmiňované stáže prošel očistcem.

Vítěz soutěže Britain´s Got Talent Paul Potts přiletěl do Prahy na společné koncerty s Českým národním symfonickým orchestrem.

Po zánětu slepého střeva mu lékaři diagnostikovali nádor nadledviny, a aby toho nebylo málo, při pádu z kola si zlomil klíční kost. A tehdy sebral veškerou svou zbylou energii a přihlásil se do soutěže, motivován nejen zpěvem, ale i finanční injekcí v podobě sta tisíc liber.

Zpíval pro Alžbětu II.

Nesmělému chlapíkovi mocná televizní produkce v následujících kolech přičarovala image sebejisté operní hvězdy. Zmizel zmačkaný oblek, nevýrazná košile. Svět se najednou díval na tenoristu ve fraku, který si okolo prstu omotává miliony diváků nejen na portálu YouTube. "Mým snem vždy bylo dělat to, pro co si myslím, že jsem se narodil – zpívat," řekl před porotou. A ta mu ten sen přiblížila. Záleželo jen na divácích.

Paul PottsTi nezaváhali a prostřednictvím telefonátů jej zvolili vítězem, čímž mu mimo jiné umožnili vystoupit před královnou Alžbětou II. Nabídky na spolupráci s orchestry se hrnuly, natočit debutové album One Chance trvalo necelý měsíc. "Můj čas strávený na pódiu, to je dar. Ten čas nevlastníte, rozhodují o něm fanoušci a publikum, které vás podporuje. I když nevím, kde tahle úžasná cesta skončí, ale užívám si každý její moment," říká
Potts.

Dnes je na pultech Pottsovo druhé album s názvem Passione a podle zahraničních médií si tenor stihl za dva roky vydělat přes pět milionů liber, tedy v přepočtu 150 milionů korun. Na letišti ho však nepoznáte. Do Prahy přiletěl z Londýna pravidelnou linkou, doprovázený manželkou Julii-Ann, s níž se seznámil náhodou při internetovém chatu. Žádné limuzíny, bodyguardi. Jako kdyby přijel obyčejný prodavač mobilních telefonů.


Britská královská rodina