Paul McCartney

Paul McCartney | foto: Reuters

Po dvanácti letech se vrací McCartney. Místo dinosaura muž s duší kluka

  • 7
Už ve čtvrtek vystoupí v pražské O2 areně Paul McCartney se svou doprovodnou kapelou. Ačkoliv to není jeho tuzemská premiéra, koncert, který se vyprodal během několika hodin, slibuje být jedinečným zážitkem.

Když Paul McCartney koncertoval v Praze v roce 2004, byla to událost. A to navzdory tomu, že se vystoupení odehrálo za červnového večera, tedy za světla, ve velmi podivném venkovním areálu bývalých továren ve Vysočanech. Nicméně se splnil sen mnohým – po čtyřech desetiletích nuceného odříkání si mohli užít opožděný záchvěv beatlemanie. A stálo to za to.

Bývalý člen Beatles se do Česka vrací téměř na den přesně po dvanácti letech. Zkušenější o první rozvod a třetí svatbu, bohatší o několik zdařilých nahrávek a s příslibem minimálně stejně poutavého programu jako minule.

Některá hudba nestárne

McCartney přijede dva dny před svými čtyřiasedmdesátými narozeninami, a ač je podle všeho stále ve formě, v tomto věku už může být každé turné skutečně poslední. Což však nemusí být jediný důvod, proč se vstupenky do O2 areny vyprodaly asi za šest hodin. Od prvního pražského koncertu totiž siru Paulovi dorostla nová generace fanoušků, takže pro nemalou část publika to bude skutečně životní zážitek, nad kterým se možná ti, kdo absolvovali McCartneyho první koncert a třeba i jeho vystoupení ve Vídni před pár lety, můžou ušklíbnout. Nicméně není lepšího důkazu, že některá hudba nestárne.

Pryč jsou sedmdesátá léta, kdy se Exbeatle ostýchal hrát své hity z období slavné kapely, takže stěžejní součástí McCartneyho koncertů je katalog liverpoolské čtveřice včetně pecek, jako je Lady Madonna, Let It Be, Hey Jude nebo Can’t Buy Me Love, abychom zabrousili i do raných dob. Šedesátkovou klasiku doplňují prověřené skladby z období Wings či autorovy sólové skladby včetně písní z velmi zdařilé desky New, jež vyšla v roce 2013 a jejíž titulní skladba si pro svou svěžest vysloužila přiléhavý přídomek Penny Lane 21. století. Vedle ní na koncertech zazní písničky Save Us či Queenie Eye. A také My Valentine, McCartneyho příspěvek k albu jazzových standardů Kisses on the Bottom, jež natočil spolu s kapelou Diany Krallové. A klavíristka ho doprovodila i na koncertu ve Vancouveru.

Skalní fanoušky Beatles potěší, že McCartney do svého setu zařazuje i chuťovky jako raný song In Spite Of All The Danger ještě středoškolské kapely Quarrymen. Mimochodem jedinou píseň, kterou společně napsal s Georgem Harrisonem. Na aktuálním turné navíc McCartney po desetiletích oprášil kousky jako Love Me Do nebo A Hard Day’s Night. Z opačného spektra potom zazní i písnička FourFiveSeconds, která vzešla z nedávné spolupráce s Rihannou a raperem Kanyem Westem.

McCartney s sebou veze zkušenou a vyhranou partu muzikantů. S klávesistou Paulem Wickensem spolupracuje od konce 80. let. Bubeník Abe Laboriel Jr. a kytaristé Rusty Anderson a Brian Ray se k němu přidali „až“ v roce 2001, i tak je to nejtrvalejší kapela, již McCartney kdy měl. Wings fungovali deset a Beatles v nejširším možném pojetí dvanáct až třináct let, když počítáme za mezníky první setkání Johna Lennona s McCartneym na jedné a formální rozpad kapely na druhé straně.

Jak to ten chlap dělá!

Čili po hudební stránce nebude s koncertem problém. Zdánlivě by se dalo čekat, že kamenem úrazu bude zpěv, u sedmdesátníka, který notabene půl své kariéry postavil na ječáku a la Little Richard, by to ostatně bylo pochopitelné. Jenže, co naplat, McCartney si svoje hlasivky udržuje na překvapivě vysoké úrovni. Autor textu jel před třemi lety na vídeňský stadion Ernsta Happela s malou dušičkou, že bude koncert z tehdejšího Out There! Tour zklamání. Na serveru YouTube bylo totiž k vidění McCartneyho vystoupení na oslavách výročí Alžběty II., kde to, jak se lidově říká, nedával. Ale ukázalo se, že v Londýně šlo o indispozici – ve Vídni prakticky nezazpíval jedinou notu špatně.

Soudě dle záběrů z aktuálního turné po Spojených státech se zdá, že McCartney je stále ve formě, takže se máme opět na co těšit. Navíc tenhle člověk není z těch, kteří by své show jakkoliv šidili.

McCartneyho koncert trvá zpravidla necelé tři hodiny a dostane se takřka na čtyřicet písní. Pokud někdo z pódia během hraní odchází, pak jsou to jedině doprovodní muzikanti v okamžicích, kdy zní skladby pouze s kytarou jako Blackbird, Yesterday či Here Today. K tomu je potřeba připočítat odpolední zvukovou zkoušku, na niž má v omezeném množství publikum také přístup a která trvá další tři čtvrtě hodiny. A nezbývá než se divit – jak to ten chlap vlastně dělá!

Paul McCartney se na výsluní drží více než půl století, takže by mohl být označen za dinosaura. Ve skutečnosti do Prahy přijede muž s duší kluka, kterého jednoduše pořád baví dělat muziku.


Britská královská rodina