Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paul McCartney: Hraní mě prostě baví

Jediný, kdo dnes věrně zpívá písně Beatles, je bývalý člen liverpoolské čtyřky Paul McCartney. Na turné 04 Summer Tour, jež připomíná beatlesovské časy i jeho sólová alba, se McCartney zastaví 6. června v Praze. V Česku bude poprvé.

Lidi někdy říkají: On přece ta turné nepotřebuje, proč je vlastně dělá? Zažijete už své třítisící vystoupení v historii. Děláte to proto, abyste se mohl předvádět?
Obecně vzato by vystupovat nemusel skoro nikdo. Mohl jsem pracovat v továrně. Měl jsem fakt hodně slušnou nabídku práce v továrně Massey & Coggins, kde se navíjejí cívky. Nedá se říct, že jsem do toho musel jít. Ale pokud něco milujete, děláte to prostě z lásky a s láskou. Lidi si asi často myslí, že na turné jezdím jen kvůli penězům. Ale to říkají pouze ti, kdo nejsou umělci. Nemusím se honit za penězi ani za slávou. Na turné jezdím proto, že mě to baví. Je to skvělá práce po celý den. Už od rána se bavím s lidmi o tom, kam dáme bedny, povídám si s členy týmu. A jsem rád, že se toho všeho můžu účastnit.

Vedete typický „námořnický“ život. Tolik toužíte po cestování?
To si nemyslím. Od dětství hodně cestuju, tak mi to nevadí. Nemám problémy s vyplňováním formulářů v hotelu. Rád jezdím na nová místa, teď jedeme třeba do Prahy, kde jsem ještě nebyl. Většina lidí do těch měst jezdí na dovolenou a musí za to platit. Když se jich zeptáte, jestli by se chtěli podívat do Prahy, odpovědí, že ano. No a totéž platí i o Petrohradu, Lisabonu, Madridu nebo Paříži

A máte vůbec čas si všechna ta města prohlédnout?
Teď z nich vídám mnohem víc než kdykoli předtím. Skoro pokaždé míváme po vystoupení den volna. S manželkou Heather jsme se vydali na kolech po Tokiu. Lidi nás moc neobtěžovali, ale když to někdo zkusil, měl smůlu. Na rozdíl od něj jsme seděli na kole. „Jo, taky jsem vás rád poznal!“ povídám - a rychle pryč. Nebo jsem četl knížku Kód Da Vinci a v Paříži se vydal na místo, kde se odehrává, do chrámu Saint-Sulpice. Právě tam sloužil mši francouzský kněz s velmi hezkým hlasem a mezi jeho ovečkami jsem viděl svalovce, který si kapesníkem utíral slzy. Byl to fantastický zážitek. To jsou momenty, které miluju, a na turné mám šanci je zažít. Nedávno jsem se vrátil na místa, kde jsem hrával s Beatles. Tenkrát jsem jen proletěl hotelem, nyní jsem všude aspoň chvíli pobyl.

Na plakátech k turné jsou motivy slunce, měsíce, magie, legend i symboly keltské mytologie. Proč?
To má spojitost zejména s Glastonbury. Anglický festival Glastonbury kdysi předznamenal začátek éry hippies. Pro mě je Glastonbury něčím, co poznamenalo celou naši generaci. Leží přímo na spojnici mystických míst a ty spojnice jsou něco jako akupunktura matičky země. Nemyslím si, že by ten názor byl nějak zvlášť přehnaný. I my přece máme něco podobného na svých tělech. Když jsme hledali náměty pro turné, chtěl jsem, aby tak trochu připomínalo šedesátá léta, tarotové karty, které v té době letěly. Ale nešlo mi přímo o tarot, spíš o symboly slunce nebo měsíce. Spousta věcí do sebe začala dokonale zapadat.

Najdeme v nich i náznak psychedelických motivů ze šedesátých let?
Ano. Pocitově se ocitnete zpátky v šedesátých letech, kdy všechny cesty vedly do Glastonbury. Přestože dnes už tam mají hodně moderní festival, já si vzpomínám na dobu, kdy byl ještě v plenkách. Glastonbury ve mně vyvolává vzpomínky na The Fool - skupinu návrhářů pracujících pro Beatles, na všechny naše kámoše hipíky, na způsob, jakým jsme se oblékali, meditovali, jedli hůlkami a tak podobně.

Proč vás zajímá keltská mytologie?
Má spojitost s mými kořeny - jsem Ir z Liverpoolu. No a taky mám rád dějiny. Vyrůstal jsem v Liverpoolu, a to s poněkud omezeným pohledem na okolní svět. Vzdělání, jehož se mi naštěstí dostalo, mi sice pár věcí objasnilo, ale bohužel jich nebylo mnoho. Zeměpis nás učili stylem: „Hrubý domácí produkt Peru představuje deset tisíc megatun uhlí.“ Dokonale nám ho znechutili. Teprve náš učitel angličtiny nám ukázal, že i v literatuře se dají najít zajímavé věci. A právě to je tajemstvím úspěchu, cesta, po které jsem se vydal. Život je totiž plný zajímavých věcí. Přijedete do Irska a řeknete si: Aha, tady měli vlastní keltské svaté, jazyk i hudbu. Uvědomíte si, že to místo bylo na počátku všeho, a už vás ani nenapadne si myslet, že ten kus země nestojí ani za zlámanou grešli. Jeho odkaz je mnohem důležitější, než se nám snažili namluvit. Neučili nás podstatné věci. Naše hodiny hudební výchovy neměly s hudbou pranic společného a dnes je mi jasné, že kdyby nám bývali pustili jedinou Elvisovu desku, tak bychom na ně chodili raději než na hřiště. Radši jsme hrávali karty.

Jaký je váš přístup k životu?
Nedá se říci, že bych tíhl k nějakému náboženství. Nicméně se mi líbí pár věcí typických pro křesťanství, pár pro buddhismus i pár hinduistických názorů. Chovám se nejspíš tak trochu jako straka - vybírám si jen věci, které se mi hodí. Už jsem byl na mnoha místech a viděl hodně takzvaných „shod náhod“, abych věděl, že na tom něco bude. A spousta takových věcí se stala i mně osobně.

Například co?
Například jsem se jednou ráno probudil ze sna, v němž jsem vymyslel melodii pro píseň Yesterday. Neznám moc lidí, kterým by se něco takového přihodilo. Stal jsem se díky tomu známým autorem, a přitom nešlo o nic, co bych byl sám schopen ovlivnit. Proto jsem přesvědčen, že se v našich hlavách dějí věci, o kterých nemáme ani potuchy.

Vraťme se k turné. Co povíte o tom dnes již klasickém představení před hlavním vystoupením?
Nemáme předkapelu, a tak jsme se rozhodli pro představení před koncertem. Bude to alegorický průvod procházející mezi diváky, ještě za slunečního světla. Sice to tak nevynikne, ale i přesto si můžete připadat jako na pouti. Pohled na lidi v kostýmech je jistě zajímavější než na normálně oblečené techniky. Na předchozím turné jsme připravili směsici kostýmů, tentokrát jsme se rozhodli pro poněkud jednodušší akci. Lidé zvyklí žít na ulicích a parkovištích se stanou částí našeho světa, naší velké show. Postupně kostýmovaný průvod přejde ve vystoupení. Budeme tam mít diskžokeje, který bude lidi dvacet třicet minut bavit a pokusí se je dostat do správné nálady, než se na scéně objevíme my.

A mohl byste vysvětlit, proč jste si během rozhovoru nechával dělat manikúru?
To kvůli písni Blackbird. Když ji hraju, jezdím nehty po strunách. Při tom si za chvíli obrousíte prsty až do krve. Dříve mě při hraní písně Blackbird hrozně bolely prsty, nicméně jsem vždycky všechny ještě poučoval a říkal jsem: „Hele, pár kapek krve utužuje přátelství, no ne?“ Ale pak mi jednou Heather řekla: „A proč si nedáš na prst přidělat akrylový nehet? Bude k nerozeznání od ostatních, a navíc tvrdý jako skála.“ Měla pravdu. V Los Angeles mě vzala do kosmetického salonu. Zprvu jsem si říkal, že jsem se musel zbláznit, a schovával se za časopisy, ale nehet jsem si nechal udělat. Vydržel mi celé turné. Byl fakt hrozně pevný, jako kdybyste si nechali na ruku připevnit kus železa. Řekl jsem o tom lidem z kapely a oni mi pověděli, že jejich nehty jsou taky opotřebované a že to zkusí. A tak jsme si všichni společně zašli na pedikúru i manikúru. Byla to fakt zábava. Hodně to utužilo vztahy v kapele.

Paul McCartney

1942: narozen v Liverpoolu
1956: píše svou první píseň I Lost My Little Girl
1961-1970: člen legendární skupiny Beatles s Johnem Lennonem, Georgem Harrisonem a Ringem Starrem. K nejslavnějším písním patří Yesterday, Hey Jude, Help, Michele, Yellow Submarine či Let It Be
1971: po rozpadu Beatles nastupuje sólovou dráhu, formuje skupinu Wings 1973: vychází album Band On The Run
1975: s kapelou Wings vyráží na obří světové turné
1994: Paul, George a Ringo na hrávají novou píseň Beatles po 25 letech. Jmenuje se Free As A Bird a je založena na nedokončeném demo snímku Johna Lennona
1995: Beatlovská trojice se opět schází a nahrává píseň Real Love
1998: manželka Linda, která s ním hrála v kapele Wings, umírá na rakovinu
2002: žení se s Heather Millso vou
2003: na turné s novou kapelou křižuje Ameriku i Evropu
2004: Paul McCartney poprvé vystoupí v Praze

Autoři:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swift vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swift...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...