Paul McCartney na koncertu z turné One on One (16. června 2016, O2 arena, Praha) | foto: David Neff, MAFRA

McCartney chce zpět práva k písním Beatles. Kdysi je koupil Jackson

  • 10
Bývalý člen hudební skupiny Beatles Paul McCartney podal u newyorského soudu žalobu na společnost Sony. Cílem je získat zpět autorská práva na 267 písní Beatles, která koncem 80. let koupil zpěvák Michael Jackson. Informovala o tom agentura Reuters.

V roce 1985 Michael Jackson koupil v dražbě hudební vydavatelství ATV Music Publishing za 47,5 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun). Celkem tím získal asi čtyři tisíce popových songů, mezi nimi i sbírku písní Beatles. Později odkoupila jeho podíl ve společnosti i s písněmi Beatles korporace Sony v přepočtu za zhruba 19 milionů korun.

Michael Jackson při koncertu na Letenské pláni v Praze 7. září 1996

Podle podané žaloby Paul McCartney firmě Sony oznámil již v říjnu 2008, že by chtěl získat zpět práva na desítky skladeb, které v 60. a 70. letech napsal s Johnem Lennonem, dalším bývalým členem Beatles. Tyto písně tvoří větší část sbírky hudební skupiny, kterou vlastní Sony.

Sony/ATV Music Publishing označilo žalobu za zbytečnou a ukvapenou. „Sony/ATV chová sira Paula McCartneyho v nejvyšší úctě,“ stojí v prohlášení firmy. „Korporace s ním má dlouhý a oboustranně výnosný vztah, co se sbírky písní Lennona a McCartneyho týče,“ pokračuje prohlášení.

Žaloba uvádí, že se Sony/ATV pokoušela zdržet diskusi s McCartneym do uzavření jiného soudního procesu s hudební skupinou Duran Duran u anglického soudu. Duran Duran prohrál spor loni v prosinci.

McCartney má šanci díky americkému autorskému zákonu z roku 1976. Ten podle magazínu Billboard umožňuje autorům písní znovu nabýt práva ke svým dílům 56 let po jejich vzniku. Katalog skladeb Lennona a McCartneyho se datuje od roku 1962, takže v jejich případě lhůta uplyne příští rok.

Beatles se na začátku kariéry nechali vmanipulovat do založení společnosti Northern Songs, jež spravovala práva k jejich písním. Lennon s McCartneym vlastnili pouze patnáctiprocentní podíly, zatímco George Harrison a Ringo Starr měli každý podíl dokonce jen ve výši 1,6 procenta. To například znamenalo, že když Beatles později vydali jako singl úspěšnou Harrisonovu píseň Something, autor sám na tom poměrně tratil.

První prodej části společnosti se uskutečnil v roce 1969, kdy se spoluzakladatel Dick James rozhodl vzdát svého podílu ve prospěch zmíněné firmy ATV Music. V polovině osmdesátých let koupil práva Michael Jackson, jemuž investici do oblasti „hudebního publisingu“ paradoxně doporučil právě McCartney.

McCartney ovšem stále vlastní alespoň část z práv na nikoliv skladby, ale nahrávky Beatles. Ty drží z části nahrávací společnost EMI, u níž kapela začínala, a z části společnost Apple Corps., kterou Beatles založili v roce 1968.

,