Patrik Děrgel je kmenovým hercem Národního divadla.

Patrik Děrgel je kmenovým hercem Národního divadla. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hamlet s hezkým zadkem a dyslexií. Děrgel už může do Slavie na kafe

  • 3
Proslavil ho televizní seriál Ulice a princovské role v pohádkách, jméno už má ale i díky divadlu. Za roli Hamleta ve Švandově divadle dostal Patrik Děrgel Cenu Alfréda Radoka a nominován byl i na Cenu Thálie.

Noviny pak citovaly režiséra Dana Špinara, že je to „Hamlet s nejhezčím zadkem“. Krom dysgrafie přitom trpí také dyslexií, takže učení textů je pro něj martyrium. Z DAMU ho vyhodili, přesto nyní podepsal angažmá v Národním divadle.

Jak se vám daří v Národním divadle?

Tam se mi daří skvěle, protože jsem tam vlastně ještě nebyl (smích). Teda asi před třemi týdny jsem tam byl podepsat smlouvu, ale zkoušet začínáme až teď. Díky té smlouvě ale dneska sedíme v Kavárně Slavia. Ještě když jsem studoval na ostravské konzervatoři a jezdili jsme se v rámci studia dívat do Národního divadla, žil jsem v takové představě, že se do Slavie chodí zásadně po představení v Národním divadle. A slíbil jsem si, že si tady dám kafe, až když půjdu z Národního z roboty. No a fakt jsem to těch deset let vydržel a poprvé si sem zašel na kávu, až když jsem podepsal smlouvu.

Když jste tenkrát, ještě jako středoškolák seděl v tom Národním divadle, říkal jste si, tady bych chtěl jednou hrát?

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Jak je možné, že Patrik Děrgel nerozumí ženám? Proč ho vyhodili z DAMU? A má nyní nějakou přítelkyni? Více se dozvíte v pátečním vydání týdeníku Téma.

Ne, tak to mě ani ve snu nenapadlo... Teda asi každej má někde vzadu nějaké myšlenky na to, že by si to tam chtěl jednou zkusit, ale že by to byl hnací motor, proč jsem šel studovat herectví, to opravdu ne. Takovou nedosažitelnou metou pro mě tehdy bylo, že se dostanu do ostravských divadel. Do nich jsem byl, a dodnes jsem, zamilovaný.

Nechcete se tam vrátit?

Nechci. V Praze jsem spokojený. Mám tady práci a už i zázemí. Do Bohumína a Ostravy se rád vracím na návštěvu. Člověk si tam vždycky připomene, odkud pochází. Mám to tam opravdu rád, ale už si neumím představit, že jsem tam každý den. V Ostravě se zná každý s každým a člověk tam lehce spadne do takového to stereotypu menšího města, ve kterém není tolik možností.

Když jste přijel do Prahy na DAMU, měl jste problém se slezským přízvukem?

Ani ne, protože už na té konzervatoři se nás ho snažili zbavit. Samozřejmě se ale vždycky něčím prozradím. Jinak by ale asi mluvila paní, která nám kontroluje mluvu na jevišti, ta tam vidí samé moravismy. A když zase přijedu k našim, všichni mi vyčítají, že mluvím pražsky a to se fakt snažím mluvit po našimu (smích).

Kolik vám momentálně leží na stole scénářů?

Čtyři. Jsou to poslední díly seriálu, který právě točím pro televizi Prima.

Hrajete hlavní roli?

Ano, detektiva.

A nejste mladý na detektiva?

No samozřejmě, že jsem. Ale budu se snažit, aby to nebylo to první, co si divák řekne. Ono je v tom seriálu ale docela vysvětleno, jak to, že je ten Beran takhle mladý.

Jste dyslektik a dysgrafik. Máte s učením se textů problémy?

S učením ne. Mám problém si je přečíst, to mi zabere půl dne. Pak už mi to jde ale lehce.

Režisér a šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar, který otevřeně přiznává, že je gay, o vás řekl, že jste Hamlet s nejhezčím zadkem? Co jste si v ten moment pomyslel?

(Smích). Tak já jsem byl rád, že to konečně řekl někdo nahlas (smích). No, prostě to jen tak plácl a vůbec nevěděl, co tím způsobí a že na to budu muset neustále reagovat. To mu ještě řeknu.