ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pár facek dlaní od spermatu

  • 3
Charles Bukowski, William Burroughs, snad i Lawrence Ferlinghetti... U těchto amerických literátů libujících si v občasné tematizaci kopulace, fetu či koprofilie by se mohla hledat inspirace sbírky Cestovní Halloween debutanta Martina Kubečka (1985).

Vydal ji Dauphin v edici Družstevní práce: v její dosavadní dramaturgii je zřejmá snaha poskytnout prostor nejmladším či nezavedeným literátům.

Ostatně skvělá grafická úprava knížek-sešitů upomíná na jakousi "literární rozcvičku". Připomeňme, že zde nedávno vyšel pozoruhodný, žánrově nezařaditelný, a přesto naléhavý deník Kronika Vodoléčba Simony Kofroňové (1986).

Jenže co s tím, když básník-cvičenec, značka neznačka, metá slovy jako fetem nastřelený oř? Ta masa slov o redakci zřejmě nezavadila – a pokud ano, pak zatraceně málo.

Není pro nikoliv nenadaného mladého autora větší újmy, než když se pro blábolivé texty ztrácejí jednotlivosti či celé básně, jež stojí za přečtení. Kubečkovy epicky rozvolněné verše sice nejčastěji spějí k úderné pointě, avšak hmota básně jako celku se rozpadne v přehršlích asociací či nesrozumitelností.

Kubečkova poezie je zároveň výrazná jakousi kosmopolitní stylizací. S nadsázkou lze říct, že identickou sbírku veršů by mohl napsat i lecjaký nepřizpůsobivý student univerzity třeba v Ohiu.

Autenticita rozšklebeného, rozličnými chtíči opájeného básníkova alter ega, eruptivní přetlak a chuť psát (ostatně na obálce se lze dočíst, že poezii se debutant věnuje teprve dva roky), potenciál "barbiturátové" obrazivosti – to jsou Kubečkovy přednosti.

Avšak zda jednou tenhle liberecký rodák napíše dobrou sbírku poezie, u níž nebude mít čtenář pocit, že je surově a monotónně fackován dlaní lepkavou od spermatu, to možná ani Bůh neví. Kubeček by stylově asi dodal: Bůh zeleného barbiturátu.

Martin Kubeček - Cestovní Halloween
Nakladatelství Dauphin a Protis v projektu Družstevní práce, Praha 2006, 96 stran, náklad 300 kusů
doporučená cena 105 korun