Palestinci truchlí: prohráli v SuperStar

  • 15
Měla to být morální podpora ve čtyřletém boji proti Izraeli. Ale namísto ní utrpěli v neděli Palestinci další porážku, když jejich zpěvák prohrál s libyjským soutěžícím ve finále arabské verze SuperStar. Finále vyvolalo v arabském světě davové šílenství.

Tak jako prakticky všechno v palestinské společnosti, byla i pěvecká soutěž považována za součást boje za vlastní palestinský stát a proti izraelské okupaci západního břehu a pásma Gazy, na které si Palestinci činí nárok.

Sedmadvacetiletý Ammar Hasan z města Salfit na západním břehu Jordánu se stal miláčkem palestinského lidu. Asi pět tisíc lidí se v neděli shromáždilo v parku v centru Salfitu, aby společně sledovali satelitní vysílání z Bejrútu.

Fanoušci stáli v šokovaném tichu, když moderátor oznámil, že vítězem se stává s velkou převahou zpěvák Ajmar Atar.

"Bylo to dobré rozhodnutí. Ten Libyjec má pěkný hlas, jasně že jsem byl zklamaný, že Ammar nevyhrál. Ale bylo to spravedlivé," říká devětatřicetiletý Šaban Slím.

Osmnáctiletý Sajd Mahdí tvrdí, že slyšel, že Libyjci poskytli telefonní linky zdarma, aby mohli obyvatelé snadno hlasovat a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prý zakázal lidu hlasovat pro Palestince. "Kvůli těmhle dvěma věcem Ajman prohrál," tvrdí Mahdí.

Podobné zvěsti sice nejsou podložené žádnými důkazy, ale mnozí je berou jako fakt. Trpce zklamaný Mahmúd Jasín spílá Arabům, kteří nehlasovali pro palestinského zpěváka.

"Prodali Jeruzalém," říká v narážce na nedostatek arabské podpory palestinskému boji. "Nikoho nepřekvapí, že teď prodali Ammara," dodává.

Sám palestinský zpěvák přitom žádné nacionalistické vášně nepodporoval. Poté, co byl jeho soupeř prohlášen vítězem, přišli spolu na pódium s prohozenými vlajkami svých zemí na znamení jednoty. Ale tohle gesto jako by v Salfitu nikdo nevnímal.

Večírek na oslavu předpokládaného Ammarova vítězství se nekonal, protože většina lidí zklamaně zamířila domů. Zpěvákův otec Hasan Dakrúk sice tvrdí, že jeho syn se stal symbolem palestinského boje za nezávislost, ale některé skupiny islámských radikálů jeho názor nesdílejí.

Naopak se velmi kriticky vyjadřují k takové frivolitě, jakou je vystupování v pěvecké soutěži v době, kdy palestinští vězni drží hladovku na protest proti izraelským věznitelům.  Přestože se o soutěži nepříznivě vyjádřil i kazatel místní mešity, propuklo při finále v Salfitu davové šílenství. Lidé nedělali nic jiného, jen posílali hlasy pro Ammara.

Pětadvacetiletý Bašár Sabra a jeho sedm přátel údajně utratili za posílání hlasů celkem tři tisíce šekelů, což je v přepočtu asi 17 500 korun.