Padesát zpěvaček & padesát desek

Na konci roku se hudební časopisy předhánějí v anketách a bilancích. Zatímco redakce britského měsíčníku Q vybrala padesát nejlepších titulů roku 2002, kalifornský čtrnáctideník Rolling Stone sestavil žebříček půlstovky vůbec nejlepších ženských desek.

P r o v ě ř e n é   h o d no t y

První místo u Rolling Stonu obsadila letos šedesátiletá Aretha Franklinová. Redaktoři ocenili její pěvecký výraz, který přesáhl rock, pop i soul na albu I Never Loved a Man the Way I Love You z roku 1967. Na druhé místo se dostala dříve folkrocková, nyní spíše jazzová zpěvačka Joni Mitchellová s deskou Blue (1971). Charizmatické soulové divě Dusty Springfield, která zemřela v březnu 1999, patří třetí pozice. Rockerka Patti Smithová, světlovlasá Debbie Harryová ze skupiny Blondie či syrová bluesmanka Janis Joplinová pronikly do pořadí deseti nejlepších zpěvaček společně s Poly Jean Harveyovou. A Tina Turner, populární i v tuzemsku, je jedenáctá. Na Madonnu zbylo šestnácté místo. Překvapivě na něm neskončila žádná z Madonniných posledních desek, ale "staré" album Like A Prayer z roku 1989.

V žebříčku převažuje hudba šedesátých a sedmdesátých let. Devadesátá léta "zastupuje" například rocková vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love a její deska Live Through This (1994). Irku Sinéad O'Connor bychom našli na 22. pozici s jejím nejslavnějším titulem I Do Not Want What I Heaven't Got. Kanaďanka Alanis Morissetteová nebo hiphopová Lauryn Hillová se ocitly až v dolní části žebříčku, ve kterém bychom marně hledali komety mýdlového popu Britney Spearsovou a Christinu Aquileru nebo mladou rockerku Avril Lavigne.

Sestavovatelé tedy kladli důraz na tradičnější styly a alba prověřená časem. Ovšem progresivní Islanďanku Björk, bez níž si nelze představit devadesátá léta, nespravedlivě odsunuli až na třiačtyřicátou pozici.

S o u č a s n ý   p o p   j e   s p í š   r e t r o

Tým britského magazínu Q, který se soustředil na padesát nejlepších alb roku 2002, raději žádné pořadí nesestavoval. Desky jsou seřazeny podle abecedy, nováčci střídají "provařená" jména. Je zde nechvalně známý rapper Eminem, hlasatel temných emocí naší "korektní" civilizace, i jeho pozitivní protivník Moby. David Bowie je stále považován za veličinu, která díky albu Heathen opět ovlivnila současnou popkulturu. Bowie signalizuje ústup elektronické taneční hudby a renesanci tradičních proudů popu, pouze posílených novými hudebními technologiemi. Například britský objev, kapela The Coral, zní jako památní Doors a Byrds dohromady, američtí Black Rebel Motorcycle Club se vracejí k chmurným kytarovým vazbám, Hundred Reason "mydlí" svěží písňový metal. A nová deska Sea Change od všestranného muzikanta a zpěváka Becka může být jakousi projekcí Boba Dylana do nového tisíciletí.

V elitní společností zůstali kalifornští Red Hot Chili Peppers, kteří spojili funkový apetyt s ohlasy hudby šesté i sedmé dekády. Kapela Radiohead zůstala miláčky britské kritiky, byť vydala "pouhé" živé album I Mihgt Be Wrong. Dostalo se i na Doves, jež jsou díky albu The Last Broadcast považováni za jejich následníky, a samozřejmě na další kytarové melancholiky Coldplay. Prorazili Queens Of The Stone Age, kteří navazují na kultovní Nirvanu i pompézní rockery Queen.

World music je v anketě Q zastoupena v podání senegalské sestavy Orchestra Baobab. Jejich album se příznačně jmenuje Specialist In All Styles. Naději taneční hudby představuje mág Timo Maas a jeho album Loud, britský soul a rhythm and blues reprezentuje výtečná jedenadvacetiletá zpěvačka Ms. Dynamite, vlastním jménem Niomi McKlean-Daley.

Dodejme, že magazín Q okrajuje extrémy nebo riskantní výboje, které často bývají živnou půdou populární hudby. Pod tímto úhlem bychom mohli výběr 50 alb roku 2002 číst.

Ženy, které měnily rockový svět
(podle magazínu Rolling Stone)

1. Aretha Franklin: I Never Loved a Man the Way I Love You (1967)
2. Joni Mitchell: Blue (1971)
3. Dusty Springfield: Dusty in Memphis (1969)
4. Fleetwood Mac: Rumours (1977)
5. Patti Smith: Horses (1975)
6. Blondie: Parallel Lines (1978)
7. Janis Joplin: Pearl (1971)
8. PJ Harvey: Stories From The City, Stories From The Sea (2000)
9. The Supremes: Anthology (2001)
10. Lucinda Williams: Car Wheels on A Gravel Road (1998)
11. Tina Turner: Proud Mary / The Best of Ike and Tina Turner (1975)
12. The Pretenders: The Pretenders (1980)
13. Patsy Cline: The Patsy Cline Collection (1991)
14. Labelle: Nightbirds (1974)
15. Sleater-Kinney: The Hot Rock (1999)

Zpěvačka Aretha Franklin.