Pablo Picasso, Muž s gibusem, 1914

Pablo Picasso, Muž s gibusem, 1914 | foto: AP

Milionový Picasso za sto eur. Tombola pomůže zachránit starověké město

  • 1
Jen sto eur, tedy ani ne tři tisíce korun, stačí k získání originálního kubistického obrazu Muž s gibusem od Pabla Picassa. Pařížská pobočka aukční síně Sotheby's uspořádá ve středu ojedinělou tombolu, jejíž výtěžek má pomoci zachránit historické jádro libanonského města Súr.

Súr leží na jihu Libanonu na pobřeží Středozemního moře asi osmdesát kilometrů jižně od hlavního města Bejrútu. S více než sto tisíci obyvateli je to dnes čtvrté největší libanonské město. Jeho kořeny sahají až do starověku, historické centrum dnešního Súru založili Féničané kolem roku 2750 před naším letopočtem. Dnes je na seznamu památek UNESCO.

Výtěžek z tomboly má být věnován rozvoji tradiční rukodělné práce, která by měla být příležitostí pro místní nezaměstnanou mládež a zdravotně postižené osoby. Z peněz má vzniknout také historický ústav zabývající se starověkou fénickou civilizací.

Podle sdružení, které chce zachránit Súr, je to vůbec poprvé, co jde do tomboly umělecké dílo mistra takovéhoto kalibru.

Picassův kvaš, tedy vodová malba na papíru, pochází z roku 1914. Obrázek o rozměrech 30,5 × 23 centimetrů nese název L'Homme au Gibus (Muž s gibusem - skládacím cylindrem) a jeho odhadovaná cena je milion dolarů, tedy asi 20 milionů korun.

Odnese si ho však zájemce, který zaplatí pouhých sto eur (asi 2 700 korun) a bude mít trochu štěstí. Do tomboly se totiž prodalo více než čtyřicet tisíc stoeurových lístků, což už násobně překonalo odhadovanou hodnotu díla.

Picassův vnuk Olivier akci plně podpořil. "Kupte si lístek a užijte si dvojnásobnou radost," sdělil agentuře AFP muž, jehož babička Marie-Thérese Walterová byla Picassovou milenkou. Přestože Olivier Picasso se nikdy nesetkal se svým dědečkem, napsal o životě velkého umělce několik knih. Vyjádřil přesvědčení, že Picasso by s předvánoční tombolou s humanitárním účelem vřele souhlasil.

Olivier připomněl, že Picasso se pro lidi v nouzi za svého života hodně angažoval. "V 50. letech například dostával kolem stovky žádostí denně o peníze, o pomoc nebo o dar. Bylo mi řečeno, že většině žádostí vyhověl," podotkl.

,