Otravuje vás Harry Potter? Zkuste Barryho Trottera

  • 5
Jmenuje se Barry Trotter, je mu dvaadvacet a ani po jedenácti letech nedokončil školu čar a kouzel v Pomyjovicích. Ostatně proč, když mu knihy G. K. Rollinové přinesly slávu a miliony? Konec líným časům ovšem udělají hollywoodští producenti, kteří o celebritě mezi kouzelníky chystají trhák. Na příkaz ředitele školy profesora Packála, který se děsí hord fanoušků z řad mudlů, má Barry natáčení překazit. Vždy připraveni jsou Barrymu pomoci jeho nejbližší přátelé, Ermína Šprtkerová a Lon Uhrvízly.

První kapitolu z knihy Barry Trotter and the Unauthorized Parody si můžete přečíst ZDE.

Dvaatřicetiletý americký humorista a publicista Michael Gerber propadl příběhům skotské autorky J. K. Rowlingové, jejichž hrdinou je malý čaroděj Harry Potter. A když se loni chystal do kin film podle prvního dílu, přišel s potterovskou satirou Barry Trotter a Neautorizovaná parodie. Američtí nakladatelé se smáli - ale nervózně, neb za legrací tušili všudypřítomné spisovatelčiny právníky a žalobu.

Gerber si tak nakonec knížku musel vydat vlastním nákladem. Letos ovšem titul v novém hávu a s obměněným titulem přineslo nakladatelství Gollancz: z parodie neautorizované se v názvu stala nestydatá. "Je to knížka pro fanoušky napsaná fanouškem," říká Gerber, který dříve psal do časopisů Playboy i The New Yorker a redigoval vysokoškolský humoristický časopis The Yale Record.

Na bezmála třech stech stranách v sedmnácti kapitolách - z nichž ta poslední má název Ano, dospělost smrdí, ale pomyslete na alternativu - se mu podařilo zlehčit a "otočit" všechny čtyři dosavadní knihy potterovských příběhů. Kniha Kámen mudrců tu vystupuje jako Filozofický vdoleček, nebo - ovšem jen v americkém knižním vydání - Magická sušenka.

Z Tajemné komnaty se stal Tajemný nočník a Ufňukaná Uršula se změní v Nafouklou Nánu. Inspirace prý přišla z úspěchu knihy, která paroduje Tolkienovu hrdinskou ságu Pán prstenů a Hobita. Knížku nazvanou Bored of the Rings? (Otráveni z prstenů?) sice napsali za dob harvardských studií Douglas C. Kenney a Henry N. Beard už v roce 1969, teprve po filmové adaptaci však slavila úspěch.

A jak Trottera přijali čtenáři? V Británii je to bestseller, v USA čítá prodaný náklad 50 tisíc exemplářů; existuje též japonská, estonská a čínská verze. A webovou stránku www.barrytrotter.com, kde je zavěšená celá první kapitola, navštívilo už 100 tisíc lidí.

"Jediné negativní reakce přišly od lidí, kteří po knížce sáhli v knihkupectví v domnění, že jde o skutečné příběhy Rowlingové," řekl agentuře Reuters Michael Gerber. A občas mu prý také přijdou naštvané e-maily od osmiletých dětí, které jsou proti znesvěcování svého idolu.

Ani autorka superúspěšného originálu zřejmě není proti. Její agenti sice hlídají každý prohřešek - ať už jde přímo o ruský plagiát s hrdinkou Tanyou Grotter nebo jen podobné ladění obálky u jiné dětské knížky, tentokrát však mhouří oči. "Je to původní parodie a tedy něco úplně jiného než Tanya Grotter," poznamenal mluvčí z literární agentury Christopher Little.

 

Barry Trotter. Obal knihy.