Z filmu Road to Guantánamo | foto: www.roadtoguantanamomovie.com

Otisk nespravedlnosti z věznice Guantánamo

  • 5
Příběh tří Britů, kteří protiprávně strávili dva roky na americké základně Guantánamo, se stal předlohou pro hraný dokument.

Těsně po 11. září se trojice mladých muslimů narozených v Británii a žijících v poklidném Tiptonu vydala do Pákistánu na svatbu známého.

Když přijeli do malého města kousek od afghánských hranic, svolával zrovna muezín věřící do mešity. Tam prý verboval muže na pomoc lidem v Afghánistánu postiženým americkým bombardováním.

A protože do svatby zbývalo pár dní, všichni čtyři nasedli na korbu náklaďáku a vyrazili s ostatními směrem k Afghánistánu. Když překročili hranice, netrvalo dlouho a konvoj se ocitl v palbě. Z nastalého chaosu se probrali až v americkém zajetí.

Film Road To Guantanamo je poskládán z rozhovorů se skutečnými aktéry a  inscenovaných filmových scének. Režisér Michael Winterbottom dal příběh dohromady z několika desítek hodin záznamů.

"Bylo fascinující poslouchat jejich vyprávění, už vzhledem k tomu, že v době, kdy se to stalo, byli ještě teenageři, nejstaršímu bylo jednadvacet. Do té doby ani nebyli rigidně věřící a nezajímali se o politiku," říká režisér. - trailer k filmu najdete zde

Zatímco v dokumentárních částech filmů promlouvají skutečné osoby, ve filmových částech natáčených střídavě v Pákistánu a Británii použil režisér herce. Přesněji řečeno neherce.

"Snažili jsme se najít někoho, kdo jim je co nejvíc podobný a pochází z co nejpodobnějších poměrů. Našli jsme tři teenagery. Je jasné, že nemají příliš hereckých zkušeností," říká Winterbottom. Recenzenti si nicméně pochvalují, že "naturščikovské" herectví tří mladých herců dodává filmu na ještě větší autentičnost.

Zatímco skuteční hrdinové příběhu tvrdí, že jeli jako dobrovolníci v rámci humanitární pomoci, Američané je měli za teroristy a bojovníky Usámy bin Ládina. Tři Britové se záhy ocitli ve věznici Guantánamo. Osud čtvrtého z nich je dodnes nejasný, pravděpodobně zemřel při bombardování konvoje.

Zajatá trojice prožila dva roky plné fyzického a psychického týrání na Guantánamu. Když je Američané po řadě britských protestů vrátili domů, zajatci se nedozvěděli, proč byli zatčeni a čím se měli provinit. Nikdy nebyli z ničeho obviněni.

Film Road To Guantanamo získal Stříbrného medvěda na filmovém festivalu v Berlíně a nyní má před sebou premiéru ve Spojených státech. Lze očekávat, že se film se skromným rozpočtem dva milióny dolarů tvůrcům určitě vyplatí.

Ostatně v amerických médiích se ještě před první projekcí dočkal bouřlivé diskuse na téma, jak si se snímkem poradí veřejnost. Výmluvný je fakt, že si tamní distributoři vymohli cenzurovanou, o poznání jemnější verzi filmového plakátu. (viz fotogalerie)