Do pražského klubu Rock Café se návštěvníci vrátí nejdříve v listopadu.

Do pražského klubu Rock Café se návštěvníci vrátí nejdříve v listopadu. | foto: archiv

Otevření klubu Rock Café se odkládá, odhlučnění si vyžádalo více času

  • 1
Klub Rock Café, který musel kvůli překračování hlukových limitů ukončit na jaře veškeré hudební produkce, by mohl být znovu otevřen v listopadu. Původní zářijový termín padl kvůli náročné technologii odhlučnění.

Termín potvrdil i starosta Prahy 1 Petr Hejma. Původní plán počítal s otevřením už 9. září, kvůli prodloužení prací tak provozovatelé klubu museli zrušit koncerty, které měli naplánované na září a říjen.

Odhlučnění klubu bude uděláno speciální metodou metodou "box in box". "Je to jediné možné řešení," říká Aleš Marek z firmy AED Projekt, která odhlučnění zajistí. Podle něj by měla tato technologie fungovat i za situace, pokud bude produkce v klubu dosahovat hlasitosti přes sto decibelů.

JAK FUNGUJE "BOX IN BOX"

V sálu bude vybudována nová vnitřní místnost, která bude od podlahy sálu oddělena speciálními pružinami. Ty budou vyrobeny v Německu přímo na míru pražskému klubu. Mezi ostatními stěnami vnitřní a původní místnosti bude volný prostor. Tato technologie byla podle Hejmy zatím použita pouze v některých luxusních hotelích nebo v budově berlínské diskotéky Jeton.

V klubu už se nějakou dobu pracuje, dosud byly podle Marka odstraněny veškeré nástavby a dělníci se dostali až na zeď domu. Firma také v jednotlivých bytech měřila, jak se hluk a vibrace způsobené hraním kapel linou domem.

Rekonstrukce měla stát necelých dvanáct milionů korun, s dalšími asi třemi miliony počítali provozovatelé klubu na úpravu vybavení. V současnosti ale není jasné, jaké budou konečné náklady. Podle Hejmy platí, že náklady si napůl rozdělí Praha 1 a hlavní město.

Stoprocentní konečné řešení

Kvůli zdržení provozovatelé zrušili veškeré plánované hudební produkce až do konce října. "Je to sice ztráta, ale prioritou je, aby se odhlučnění udělalo dobře. Chceme, aby to bylo stoprocentní a konečné řešení," podotýká jednatel klubu Pavel Svoboda.

Podle jeho kolegy Michaela Pánka se ztráty za dobu, kdy se v klubu nemůže hrát, pohybují v řádech milionů korun. Provozovatelé proto budou jednat s Prahou 1 o možném prodloužení nájemní smlouvy, které by jim propad vykompenzovalo.

Klub má nyní platnou smlouvu ještě na čtyři roky. Její prodloužení ale přislíbil starosta Hejma, který si chce zahrát také na zahajovacím koncertě.

PROČ SE ROCK CAFÉ ZAVŘELO?

Kvůli překračování hlukových limitů v bytech nad klubem vydala Praha 1, která prostory vlastní, letos zákaz hudebních produkcí. Radnice původně po provozovatelích chtěla, aby si odhlučnění sami zaplatili. Ti se ale bránili tím, že se potíže zhoršily poté, co byl před několika lety klub špatně odhlučněn. Tyto práce zaplatila městská část. Firma, která ztišení klubu zajišťovala, nakonec uznala některé chyby.

Klub zatím funguje pouze v horním sále nazvaném RockCabaret, kde se konají divadelní a filmová představení. Tam se v původním termínu otevření 9. září uskuteční akustické vystoupení kapel The Radiostars a Imodium, na které bude vstup zdarma.

Rock Café vznikl jako nezávislý hudební klub v roce 1990. Za dobu jeho existence zde vystoupily uznávané zahraniční formace Sepultura, The Frames či Levellers, z tuzemské scény pak J.A.R, Wohnout, Divokej Bill a mnoho dalších.

Celkem za loňský rok navštívilo Rock Café asi devadesát tisíc návštěvníků. Problém s překračováním hlukových limitů se řešil už před více než rokem, klub poté mohl hrát jen do desáté hodiny večerní.