Otcové a synové s pistolí si vykročili za Oscary

Pro dobrotu na žebrotu. Oscarový režisér Steven Spielberg coby producent poskytl šanci nováčkovi Samu Mendesovi; výsledkem byla oscarová Americká krása. Spielbergova firma se podílí i na Mendesově druhém filmu Road to Perdition - a co se může stát nyní? Že Mendes se svou novinkou a Spielberg s Minority Report budou o Oscary bojovat tentokrát proti sobě.

Road to Perdition je opravdu dílem úctyhodným, byť není takovým zjevením jako Americká krása. Jeho debut se vymykal i žánrem, kdežto druhý film nosí nálepku klasické gangsterky. A tu nemá každý rád, někomu zavání škvárem, přestože Road to Perdition má k takzvané pokleslosti stokrát dál než uctívaní oscaroví vítězové Gladiátor s Titanikem dohromady.

Naopak, gangsterka podle Mendese znamená podívanou pro vybraný vkus, vnímavý cit a jemné smysly, spíš "fajnovost" než "masovku" a spíš antickou tragédii o otcích a synech než střílečku z časů prohibice. Je s podivem, jak málo slov, kromě zbytečných vět v závěru, potřebuje Mendes, původně divadelník, a jak jistě se britský rodák pohybuje na půdě tradic americké kultury od gangsterky po road movie, čili film o cestě.

Než však nastane cesta do Perdition, což je jméno města, ale v angličtině i výraz pro zkázu, peklo, zatracení, vykreslí režisér lehkými tahy počátek 30. let a malou rodinku uprostřed rodiny velké, pospolité, mafiánské. Děti si hrají s šéfem jako s vlastním dědou, muži popíjejí, ženy tančí. Idyla - kdyby si tátové nebrali pistole, kdykoli si jdou s někým "promluvit".

Cesta do pekel
USA, 2002

režie Sam Mendes
námět Max Allan Colli
scénář David Self
kamera Conrad L. Hall
hrají Tom Hanks
Paul Newman
Jude Law
Jennifer Jason Leighová
Tyler Hoechlin
hudba Thomas Newman
John M. William
původní název Road to Perdition
délka 110 minut
žánr kriminální drama                            

Cesta do pekel - premiéry

kina 14. listopadu 2002

Tak vypadá práce Mikea-otce alias Toma Hankse, který má s šéfem a svým ochráncem Paulem Newmanem tak oddaný vztah, až se šéfův pravý, leč přehlížený syn dusí žárlivostí. A tak otcovu profesi vytušil Mike-syn, jenž chladnému tátovi říká pane; také on žárlí na bratra. Pak se malý Mike stane svědkem vražedného vyřizování účtů a celá rodina je na odpis. Zbudou s otcem sami, na útěku a současně na pouti k odplatě; jejich vztah se mění z ostražitosti v blízkost. Oba dozrávají, oba těžce volí: syn, zda převezme otcovu štafetu, a otec, jak před ní syna uchránit.

Mendes vypráví čistě, v měkkých bledých barvách přesné nálady, do níž by mohl vejít sám Al Capone. Chlapcův svět získá cestou nový prostor, šíři země, výši mrakodrapů, davy velkoměsta; a tam, ztracen mezi muži s novinami, v silné scéně pláče nad rodokapsy, jež čítával pro zábavu. Režisér se otvírá i humoru, když se dvojice brání trochu krkolomným jánošíkovským způsobem. Jejich loupeže mají eleganci, nevinnost a vtip klukovské hry; stále však tiše tepe osudová kletba a vyrovnání.

Servisní článek k filmu najdete ZDE.

O slavnostní premiéře snímku čtěte ZDE.

Sólo má každý detail i herec; o ženy tu nejde. Těžká bude volba mezi Newmanem a
Judem Lawem v úloze zabijáka s fotoaparátem, až dojde na Oscara za vedlejší roli. A Hanks v hlavní roli má k další sošce rázně nakročeno.

Tom Hanks a Rita Wilsonová na premiéře filmu Cesta do pekel, která se konala 18. září 2002 v Londýně.

Kate Winsletová a Sam Mendes na premiéře filmu Road To Perdition v Londýně.

Kate Winsletová

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

Fotografie z filmu Cesta do pekel.

,