Osud manželky Helmutha Kohla byl zhudebněn

Svět opery stále hledá nové, současné hrdiny. A snad ještě více hrdinky. Po princezně Dianě nebo vdově po Mao Ce-tungovi nyní padla volba na manželku někdejšího německého kancléře Helmutha Kohla.

Je hlavní postavou operní novinky Světlo, která měla před několika dny premiéru v berlínské Neuköllner Oper.

Hannelore Kohlová odešla ze života dobrovolně před třemi lety, oficiálně kvůli depresím z nevyléčitelné alergie, která jí nedovolovala vyjít na denní světlo.

Ještě téhož roku měla v hamburském Thalia Theater světovou premiéru divadelní hra nazvaná Světlo, kterou napsala Dea Loherová. Její text upravený do formy libreta nyní zhudebnil skladatel Wolfgang Böhmer, dosud úspěšný hlavně na poli muzikálu.

Třebaže libreto nezmiňuje kancléře ani jeho ženu jménem, inspirace jejich životním příběhem je jednoznačná. Děj se odehrává retrospektivně na verandě rodinného domu.

Hannelore provázejí tři stíny, které znázorňují její tři životy: mladou ženu, jež pomáhala budovat zničené Německo, matku dvou synů žijící v 70. letech a děsící se útoku levicových teroristů akonečně kancléřovu manželku.

Hannelore Kohlová byla trochu záhadnou postavou po boku impozantního politika, jenž stál u sjednocení Německa roku 1990. Rouškou tajemství jsou opředeny nejen přesné detaily její smrti, ale také samotný život vedle Helmutha Kohla.

O této usměvavé, leč málomluvné ženě se spekulovalo, že je pouze loutkou v manželových rukou a že za jejím zářivým zevnějškem se ukrývá hluboký smutek. Ale právě tato rozporuplnost zaujala divadelní, potažmo operní tvůrce i interprety.

"Je to operní heroina, jaká tu ještě nebyla," tvrdila před premiérou představitelka hlavní role Veronika Nickelová. Je pravda, že v Německu se dosud neuchytila na repertoáru žádná opera o významném domácím politikovi - na rozdíl od Ameriky, kde se (a koneckonců nejen tam) prosadil skladatel John Adams se svým Nixonem v Číně.
Existuje sice opus oWillym Brandtovi, ale ten propadl. Na jevištích se neohřála ani opera o Angele Merkelové, která nahradila Kohla v úřadu předsedy CDU a dodnes si drží významné postavení v německé politice. Patrně není pro operu dostatečně tragickou figurou.

Hannelore Kohlová by jí snad mohla být, ale první ohlasy jsou spíše rozpačité. Tak třeba list Die Welt kritizoval údajně málo nosný text a skladateli vytkl, že nad vykreslením duševního rozpoložení převážil líbivý efekt a klišé. "To si Hannelore Kohlová nezasloužila," poznamenal deník.