Ostravský festival je akcí superlativů

  • 4
Muzikanti světového formátu jako Bob Geldof, Natacha Atlas, Rachid Taha nebo Urban Trad přilákali o víkendu do Ostravy více než deset tisíc lidí. Festival Colours of Ostrava na sebe již v uplynulých dvou letech upozornil především širokou multižánrovou hudební nabídkou.

Svým letošním třetím ročníkem potvrdil, že se na severu Moravy podařilo vytvořit v tuzemských podmínkách festival, který si zaslouží několik významných superlativů.

Když Roman Holý z Monkey Business při koncertě na jedné ze sedmi festivalových scén prohlásil, že "toto je nejlépe zorganizovaný festival na světě", měl v podstatě pravdu.

Nic z toho, na co jsou totiž festivaloví návštěvníci zvyklí, tedy neustálé změny v programu, časové skluzy, fronty a další známé strasti hudebních open airů, se v Ostravě nekonalo. Z více než osmdesáti účinkujících kapel doslova z celého světa nedorazila pouze jediná, a to ze sousedního Slovenska.

Chybějící bod třídenního programu však nijak nenarušil téměř na minuty přesný festivalový rozpis kapel.

Dokonalá organizace však byla jen jakýmsi příjemným bonusem k vynikající festivalové dramaturgii. Organizátoři v čele s festivalovou ředitelkou Zlatou Holušovou si již v minulých ročnících Colours of Ostrava potvrdili otevřenost festivalových návštěvníků novým hudebním zážitkům.

"Není pravda, že lidé chtějí slyšet jen známé kapely a že přijdou jen na 'své hvězdy', které jim dennodenně servírují tuzemská rádia," zní jednohlasné přesvědčení organizátorů ze společnosti Colour production.

Proto si dramaturgové festivalu pečlivě vybírají "své účinkující" na podobně laděných multižánrových festivalech za hranicemi. Přestože se zájem publika přirozeně soustředil na hlavní festivalové hvězdy Natachu Atlas, Rachida Tahu a Boba Geldofa, dokázal ostravský festival pro tuzemské publikum "objevit" řadu dalších světových, hudebně výjimečných formací.

Mezi ty nejvýraznější patřila bezesporu běloruská skupinu Ur'ia, představující velice ojedinělé spojení taneční muziky a tradičních ruských hudebních motivů.

Energický mix hip hopu, reggae a rapu vytvořila kapela Kanjar'oc z francouzské Marseille. Tu si dramaturgyně Holušová vybrala přímo na jednom z hudebních festivalů právě v tomto městě.

Belgický Urban Trad, britští Zion Train, Američan Elliot Murphy, zairský písničkář So Kalmery a desítky dalších účinkujících na letošních "Barvách Ostravy" vytvořili na tři dny v centru města otevřený multikulturní prostor.

V příštím roce by ostravský festival mohl podle slov organizátorů ještě zvýšit počet zahraničních interpretů a přivézt do Ostravy celou plejádu hudebníků z Afriky.

Natacha Atlas koncertuje na multižánrovém hudebním festivalu Colours Of Ostrava. (10.července 2004)

Natacha Atlas koncertuje na multižánrovém hudebním festivalu Colours Of Ostrava (10.července 2004)

Bubeník zpěvačky Natachi Atlas (10. července 2004).

Natacha Atlas koncertuje na multižánrovém hudebním festivalu Colours Of Ostrava. (10. července 2004).

Natacha Atlas koncertuje na multižánrovém hudebním festivalu Colours Of Ostrava. (10. července 2004).

Natacha Atlas koncertuje na multižánrovém hudebním festivalu Colours Of Ostrava. (10. července 2004).