Ostrava je barevné město

  • 7
Ostrava bývala jednobarevné město uhlí, hutí a oceli. Festival Colours Of Ostrava, umístěný od 9. do 11.7. přímo do centra moravskoslezské metropole, pomáhá tento obraz měnit. Jedním z tónů letošní všehochuti je keltská hudba, která se táhne jako nit programem a již zosobňuje zpěvák Bob Geldof.

Tento Ir a druhý sir, který zavítá po Paulu McCartneym do Česka, proslul jako šéf kapely Boomtown Rats a organizátor festivalu Live Aid. Ten v 80. letech vydělal miliony dolarů na pomoc Africe postižené hladomorem.

V Ostravě bude Geldof hrát a zpívat se svou typicky irskou kapelou The Bobkatz. Na keltskou strunu zahraje i britský Oyster Band, polská skupina Stonehenge nebo domácí sestava Kukulín. "Klademe důraz na keltskou hudbu ve všech obměnách. Proto si myslím, že letošní ročník bude hodně veselý, nabídne i spoustu irských tanců," říká dramaturgyně Zlata Holušová.

Hudební pestrost festivalu podpoří zpěvačka Natasha Atlas, která nabídne spojení evropské a arabské hudby, za pozornost stojí i Alžířan Rachid Taha. A samozřejmě řada domácích kapel včetně Monkey Business, Migu 21, ostravské skupiny Buty nebo pražských Tata Bojs.

"Na festivalu zahraje 250 českých muzikantů ve 38 kapelách, 144 zahraničních muzikantů ve 26 skupinách. Vystoupí zde i 22 dýdžejů," vypočítává dramaturgyně Zlata Holušová. V konkurenci s jinými festivaly nabídne Colours Of Ostrava největší porci zahraniční muziky, která může být pro spoustu návštěvníků zajímavým objevem.

"Podíl zahraničních kapel chceme do budoucna zvyšovat. Nechceme oslňovat publikum počtem kapel, ale za každou pozvanou skupinou si stojíme, protože představuje kvalitu," dodává Holušová, která si kapely vybírá na zahraničních festivalech.

"Když mi běhá mráz po zádech a cítím, že slyším dobrou muziku, přesvědčí mě o tom, že skupina bude zajímavá i pro domácí publikum," vysvětluje Holušová.

Je Ostrava vhodné prostředí pro takový mezinárodní festival? "Na prostředí nezáleží. Kdo znal před lety německý Rudolstadt? Jde o to, jestli v daném místě žijí lidé, kteří si festival vymyslí, mají vizi a shromáždí kolem sebe tým spolupracovníků. Festivaly dělají více lidé než určitá místa. Každé místo se stane vhodným, když se oživí," míní Holušová.

Na druhou stranu pořadatelům vyhovuje, že Ostrava leží ve slezském regionu. "Letos jsme udělali razantní reklamu v Polsku. Zájem polských médií je až neuvěřitelný. Přijedou reportéři z katovické i celostátní polské televize, kteří projevili zájem stát se mediálním partnerem festivalu. V Polsku nic takového nemají," říká dramaturgyně.

Zlata Holušová nechce dělat festival pouze pro odborníky, ráda by pozvala co nejvíc lidí a získala je pro dobrou hudbu. "Zatím není možné uspořádat v Česku festival world music. My hledáme cestu k posluchačům, propojujeme to nejlepší z české folkrockové scény s novou zajímavou muzikou," dodává dramaturgyně. Už ví, že příští, čtvrtý ročník Colours Of Ostrava upozorní na hudbu z Afriky.

Královna world music Natasha Atlas