Tintin nedá ani ránu bez svého věrného psa Filuty (v originále se jmenuje Milou). | foto: Archiv iDNES.cz

Osmdesátník Tintin se v Albatrosu vrací s příběhem Sedm křišťálových koulí

Vliv Andyho Warhola, náklonnost Stevena Spielberga a nátura Indiany Jonese. Tyto atributy se protínají v osobě reportéra Tintina, jedné z nejslavnějších a nejstarších komiksových postav. Minulý týden Tintin oslavil osmdesátku a v pondělí v nakladatelství Albatros vychází další díl jeho dobrodružství nazvaný Sedm křišťálových koulí.

Tintina nakreslil v roce 1929 belgický kreslíř Georges Rémi známý jako Hergé. Úplně první krátký příběh vyšel ve víkendové příloze bruselského časopisu Dvacáté století, která byla určena dětem a jíž Hergé od roku 1928 šéfoval.

Jmenovala se Malé dvacáté a na obálce 10. ledna 1929 stál Tintin v županu s rukama složenýma za zády, vedle něj panáčkoval Filuta a oba koukali na veliký glóbus. Titulek zněl: Kam pojedeme?

Postupně vzniklo několik krátkých příběhů pro časopis a v roce 1930 vyšel první díl sešitových dobrodružství. Nesl název Tintin v zemi Sovětů, pak následoval Tintin v Kongu. Hergé vytvořil celkem třiadvacet sešitů Tintinových dobrodružství, ten čtyřiadvacátý, nazvaný Tintin et l’Alph-Art, vyšel v roce 1986 jako nedokončený po Hergého smrti.

HERGÉ A JEHO "SYN" TINTIN (z dokumentu natočeného v roce 1960)

Tintinova dobrodružství byla přeložena do 58 jazyků a na světě se prodalo více než 200 milionů výtisků. Ve své závěti si ovšem Hergé přál, aby v jeho díle nikdo nepokračoval, Tintin tedy nemá dalšího duchovního otce, který by jeho kreslená dobrodružství oživil. Přesto existuje Tintin i jako kreslený seriál.

Hergé byl od začátku průkopníkem komiksového žánru – jako první použil takzvanou čistou linku. Tintin je směsicí detektivky, bláznivé komedie a později i sci-fi žánru. Stejně starý jako on je komiksový Tarzan nebo kreslená podoba Pepka námořníka.

Kresba reportéra Tintina vynesla v aukci miliony

Kresba belgického výtvarníka s pseudonymem Hergé, vlastním jménem Georges Remi, byla v Paříži vydražena za rekordní cenu 764 200 eur, což je zhruba 19,5 milionu korun. Prodaný kvaš z roku 1932 je titulním obrázkem příběhu Tintin v Americe.

Přestože jde o detektivku, je Tintin určený dětem od osmi let, tak to alespoň uvádí nakladatelství Albatros, které u nás Tintina vydává. Tintin měl přitom původně smůlu na překlad a vydavatele – hned po revoluci začal vycházet v nakladatelství Egmont, které však čerpalo z anglických překladů a francouzský, respektive belgický humor úplně pohřbilo.

TintinPo třech sešitech se nakladatelství Tintina vzdalo pro nezájem čtenářů. Až v roce 2004 začala Tintina překládat Kateřina Vinšová a v Albatrosu vyšel první příběh Tintin v Americe, jehož originál pochází z přelomu let 1931 a 1932. Od té doby vyšlo deset sešitů, na letošek jich má Albatros naplánovaných dalších pět.

"Na rozdíl od většiny komiksových hrdinů nemá Tintin vyhraněný charakter. Jistě, je inteligentní, statečný, v mnoha ohledech nadaný. Čím víc ho však poznáváme, tím víc nám připadá neuchopitelný, ba téměř nereálný. Zatímco většina autorů se snaží své hrdiny co nejvíce přiblížit skutečnosti, belgický kreslíř Hergé záměrně Tintinův charakter rozmlžuje, nepodtrhuje žádné z jeho vlastností ani charakterových rysů, modeluje jej po vzoru mytických postav jako hrdinu bez bázně a hany, ale též bez minulosti a bez užšího rodinného kruhu," vysvětluje Ondřej Müller z Albatrosu.

Tintin podle Spielberga

Kromě Tintina a Filuty se v příbězích objevuje i kapitán Haddok, notorik, který však pije díl od dílu méně, zato víc nadává a kleje. V Belgii už prý vyšel i slovník jeho nadávek, které nejsou vulgární, ale o to květnatější. Kromě něj jsou vedlejšími postavami ještě neschopní detektivové – dvojčata Dupont a Dupond.

S Tintinem čtenáři procestovali už celý svět – Sovětským svazem a Kongem počínaje, Čínou, Egyptem, a dokonce výletem na Měsíc konče. Oficiální tintinovské webové stránky dokonce nabízejí cestu kolem světa po stopách Tintina. Ostatně Belgie slaví Tintinovy osmdesáté narozeniny po celý letošní rok.

Z TINTINOVÝCH DOBRODRUŽSTVÍ (ve francouzštině)

Tintina však nemilují jen děti a komiksoví fandové. Zbožňuje ho Steven Spielberg, který plánoval natočit podle Tintina hraný film, nyní podle zpráv z Albatrosu pracuje společně s režisérem slavné Tolkienovy trilogie Peterem Jacksonem na jeho animované 3D podobě.

Film má vycházet z Tintinových příběhů Tajemství Jednorožce a Poklad Rudého Rackhama, na jeho scénáři pracuje Steven Moffat, autor televizních seriálů, z nichž například Kancl nebo Párování uvedly i domácí televize. Dokončen bude v roce 2010. Na rozdíl od Indiany Jonese Tintin nikdy nepodléhá kráse svůdných žen, je praktický a věrný svému psovi. - Čtěte Spielberg udělá z Tintina filmovou hvězdu

Aktuální do češtiny přeložený sešit Tintinových eskapád Sedm křišťálových koulí je příběh, který musel Spielberga velmi inspirovat, když přemýšlel o Indianu Jonesovi a Království křišťálové lebky. Proslulí vědci jsou tu napadáni záhadným cizincem a upadají do spánku, z kterého je nikdo nedokáže probudit.

Všechny oběti mají jedno společné: zúčastnily se výpravy do Peru, odkud převezly mumii inckého vládce. A Tintin objeví, že za vším stojí potomci Inků, kteří usilují o vrácení mumie. Hergé namaloval tato dobrodružství v roce 1943.