Z filmu Na odstřel

Z filmu Na odstřel | foto: Bontonfilm

Oscarová trojice ví, co v novinářském prostředí znamená „Na odstřel“

  • 1
Novináři občas "odstřelí" politika obrazně, zato svět zločinu bere odstřel doslova. To je zřejmě důvod, proč krimithriller State of Play (Stav hry), natočený volně podle stejnojmenné šestidílné televizní série, dostal v Česku dvojznačný název Na odstřel. V hlavních rolích: Russell Crowe, Helen Mirrenová a Ben Affleck.

Z filmu Na odstřelNovináři, zvláště ti investigativní neboli pátrající jako ve známém snímku o aféře Watergate Všichni prezidentovi muži, patří už léta k nejčastějším profesím filmových hrdinů. Nejnověji je přivedl na plátno Kevin Macdonald, tvůrce slavného Posledního skotského krále či oscarového dokumentu o masakru na mnichovské olympiádě Jeden den v září.

Reportér na stopě

Ve filmu Na odstřel sice vyšel z úspěšné britské minisérie, ale odmítá, že by šestihodinovou variantu pro obrazovku jen upravil a zkrátil. "S předlohou má náš film společné pouze úplné základy, jinak však kráčí k cíli zcela jinou cestou," tvrdí režisér. Navíc si přizval dva ceněné scenáristy, autora bourneovek Tonyho Gilroye a tvůrce Království Matthewa Michaela Carnahana, aby vymysleli hodně rafinovanou šarádu.

Na jejím počátku stojí zdánlivě tuctové kriminální případy: kdosi zastřelí narkomana a roznašeče pizzy. Jen zkušený reportér deníku The Washington Globe v podání Russella Crowea tuší za profesionálně odvedenou vraždou dvou nezajímavých existencí mnohem vyšší hru. Objeví totiž spojení mezi oběma zločiny a záhadným úmrtím asistentky vlivného kongresmana, kterého hraje Ben Affleck.

Ačkoli se zprvu soudilo na nehodu nebo sebevraždu z nešťastné lásky, i ženina smrt postupně zapadne do skládanky spiknutí, jehož terčem se má stát právě dotyčný politik.

Z filmu Na odstřelZ filmu Na odstřel

A protože novinář se s ním už léta přátelí, zahájí vyšetřování případu na vlastní pěst, přičemž Helen Mirrenová coby šéfredaktorka listu starostlivě hlídá objektivitu a nezávislost svého podřízeného. Jenomže všetečnému reportérovi hrozí úplně jiná, mnohem tvrdší nebezpečí nežli profesní střet
zájmů.

Rojení hvězd

Každý z ústředního tria herců už má doma sošku Oscara (byť ten Affleckův je za scénář), což zní jako nejvyšší možné doporučení. Ale vůbec se nedá říci, že by role ve filmu Na odstřel dostali rovnou na stříbrném podnosu. Původní obsazení vypadalo totiž jinak – a neméně hvězdně. K úlohám novináře a kongresmana už se zavázali Brad Pitt a Edward Norton, kteří by se tak sešli před kamerou poprvé od Klubu rváčů.

A poté, co Pitt z chystaného projektu odešel, rojení slavných jmen pokračovalo: v hledáčku se octli Johnny Depp, Nicolas Cage či Tom Hanks, než nakonec přišel Crowe.

Režisér Macdonald rovněž potvrdil, že z původního seriálového obsazení chtěl převzít Billa Nighyho, aby si postavu šéfa listu zopakoval i na plátně. Nakonec se však rozhodl, že ve filmové podobě bude redakci řídit pro změnu žena, načež Nighyho vystřídala Mirrenová.

Z filmu Na odstřel

Koneckonců ani sám Macdonald neměl svůj post od začátku jistý. V úvahu postupně přicházeli tak věhlasní režiséři jako Brian De Palma, Martin Campbell, Ang Lee nebo Jim Jarmusch. A traduje se, že scénář četl i Ridley Scott – ovšem prý jen na žádost svého dvorního herce Crowea, který chtěl poradit, jestli má nabídku přijmout.

Cestu do kin nastoupil film Na odstřel v půli dubna. Ač má nyní americké zázemí, nejsilnější start zažil ve Velké Británii, kde byl předchozí seriál velmi populární. O premiérovém víkendu tam porazil všechny silné hollywoodské novinky, což skotského rodáka Macdonalda posouvá k dalšímu stupínku slibné kariéry. Bude jím tentokrát sci-fi z daleké budoucnosti, kterou chystá podle předlohy Isaaka Asimova Konec věčnosti.