Desítky zaměstnanců Státní opery Praha protestovaly 15. března před uvedením opery La Traviata proti slučování Státní opery a Národního divadla

Desítky zaměstnanců Státní opery Praha protestovaly 15. března před uvedením opery La Traviata proti slučování Státní opery a Národního divadla | foto: ČTK

Opera opět protestovala, Besser divadelní reformu nestihl vysvětlit

  • 14
Ministr kultury Jiří Besser se měl v úterý večer setkat s poslanci, aby jim vysvětlil situaci, která nastala kolem Státní opery Praha a její plánované transformace. Schůzka se členy parlamentního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu však byla na poslední chvíli zrušená.

"Skupina poslanců si vyžádala podrobnější informace o situaci ve Státní opeře a Národním divadle a ministr chtěl také dementovat některá tvrzení, která se objevila v médiích," řekl o plánovaném setkání během dne mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Ministr ale musel na mimořádné zasedání, které se konalo kvůli přítomnosti České filharmonie a našich turistů v zemětřesením postiženém Japonsku. Soubor odletěl na turné 6. března. Původně se filharmonie měla vracet až v neděli, včera však pro ni odletěly dva vojenské speciály. Schůzka s ministrem tak byla odložena na příští týden.

Protesty před Traviatou vynesly zdvořilý potlesk

Ve Státní opeře ve stejnou dobu protestovali její zaměstnanci – před uvedením opery La Traviata vystoupili na jeviště a zopakovali své protesty proti sloučení Opery a Národního divadla a také požadavek, aby Státní opera fungovala nadále jako samostatná instituce.

I přesto, že protestní vystoupení bylo naplánováno na představení, kterým končil letošní celostátní festival hudebního divadla Opera 2011, vyneslo spíše zdvořilý potlesk.

"Odmítáme pokus ministerstva kultury o násilnou fúzi souborů Státní opery a Národního divadla, kterou nedojde ani ke zvýšení umělecké úrovně, ani ke snížení nákladů na provoz," píše se v petici, kterou sepsali nespokojení zaměstnanci Opery minulý týden.

"Žádáme, aby bylo zrušeno odvolání pověřeného ředitele Státní opery Praha Radima Dolanského. Důvody jeho odvolání ministrem kultury považujeme za zástupné a nevěrohodné," uvádí dále petice a zástupkyně odborů Lenka Šmídová dodává, že zaměstnance připravovaná reforma a nejistota, která z ní pro ně plyne, děsí.

"Sloučení dvou takto velkých těles je práce na pár let a takto rychlý postup se nám zdá amatérský. Chtěli bychom znát koncepci a to, jaký ekonomický výhled přinese," uvedla Šmídová.

Situace se vyostřila na začátku března, kdy ministr kultury odvolal dočasného ředitele Státní opery Radima Dolanského  a nahradil jej ředitelem Národního divadla Ondřejem Černým. "Je to boj proti domněnkám. Soustředíme se na to, abychom v polovině dubna mohli přijít s definitivní podobu pražské operní reformy," uvedl Brunclík.

,