Ukázka z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé

Ukázka z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé | foto: Grada

Křížovky patří minulosti, teď se relaxuje s omalovánkami pro dospělé

  • 31
Není to tak dávno, co do Česka vtrhly Destrukční deníky, které pobláznily mládež. Teď přichází podobný fenomén a tentokrát cílí na starší. Antistresové omalovánky pro dospělé jsou na pultech týden – a už jsou vyprodané.

Destrukční deník, drobná knížečka, kde si čtenář mohl libovolně doplnit její obsah podle předem daných úkolů na každé stránce, se u nás objevil před pár měsíci. Mládež jej vyplňuje s nadšením, dospělí však většinou měli problém s ničením knihy. K úkolům totiž patří trhání stránek, polévání kávou a podobně.

Nový druh zábavy si však už můžete užít bez destrukce. V nakladatelství Grada vyšly „omalovánky pro dospělé“. A to hned dvoje – Tajná zahrada s podtitulem Pastelkou proti stresu a Antistresové omalovánky pro dospělé.

Tajná zahrada je překladovou knihou, Antistresové omalovánky pro dospělé jsou však první ryze české dílo tohoto žánru. Lenka Tréglová a Jolana Daňková se svým nápadem přišly zcela samy, nezávisle na Tajné zahradě a jiných titulech. Daňková vytvořila líbivé ilustrace, které si čtenáři mohou vymalovat, a Tréglová je vkusně doprovází svými texty.

Antistresové omalovánky pro dospělé si bezesporu zaslouží pozornost. Kniha obsahuje množství obrázků, které si čtenář může vymalovat podle sebe, zkrátka jako klasickou omalovánku a při jejich vyplňování se odreagovat a odpočinout si. „Je to antidepresivní činnost, možnost, jak se uvolnit bez požití alkoholu,“ říká Zdeněk Jaroš z nakladatelství Grada. Na každé straně je jeden obrázek, čtenář si ho tak může později zarámovat anebo ho někomu darovat.

Na první pohled může spojení omalovánek pro dospělé vypadat zvláštně, úspěch této novinky je však nevídaný. Antistresové omalovánky pro dospělé se zcela vyprodaly během pouhého prvního týdne a už je připraven dotisk.

Že se dospělým nápad líbí, je vidět i na sociálních sítích, stejně jako v případě Destrukčního deníku. Na Facebooku krátce po vydání vznikla skupina, ve které lidé sdílejí, jak obrázky vymalovali. Vzájemně si je hodnotí, komentují, a dokonce si radí, jaké používat pastelky.