Režisér a producent Oliver Stone v Karlových Varech

Režisér a producent Oliver Stone v Karlových Varech | foto:  Dan Materna, MAFRA

Oliver Stone: Češi žijí v bublině, o politice se bavit nebudeme

  • 16
Režisér a scenárista Oliver Stone si točí vlastní životní film. Napsal si dvě hlavní postavy. Jedna prezentuje talentovaného filmaře, druhá levicového aktivistu. V Karlových Varech byla "čtená" obou rolí. Jen bylo těžké zachytit, kdy se do které přepínal.

Po čtvrtečním agitačním výstupu na setkání s novináři, v němž Che Guevaru a Fidela Castra označil za mladé vůdce, kteří měli dostatek síly k uskutečnění svých snů, se představil návštěvníkům festivalu. Vtipně odpovídal na dotazy ze sálu. V žertu pomluvil Bruce Willise, který mu údajně přislíbil peníze na projekt, z něhož sešlo. 

Výjimečného hudebního skladatele Ennia Morriconeho označil za vrtošivého staříka, který nerad létá, a jeho osobně obtěžovalo za ním neustále jezdit, když by měl Morricone létat za orchestrem do Los Angeles. "Napsal hudbu k filmu, ale myslím, že ji vytáhl ze šuplíku. Řekl bych, že ten film ani neviděl," dodal.

Oliver Stone ve Varech

Z milého, uvolněného filmaře, který ochotně odpovídal na dotazy studentů, se ale při rozhovorech s novináři opět na moment proměnil v agitátora.

"Změnil jsem se a myslím, že se na svět dívám mnohem progresivněji. A točím o tom filmy. Dokumenty Nevyřčené dějiny Spojených států vznikly v roce 2008. Už jsem nechtěl točit celovečerní filmy, jaký by měly smysl? Po Bushově dvou volebních obdobích jsme opravdu úplně v háji, tak jsem raději natočil filmy s mnohem závažnějšími tématy," upozornil na deset dokumentů, které svým výkladem velkých historických okamžiků vyvolávají vášnivé debaty.

"Bylo mi řečeno, že se Čechoslováci nechtějí bavit o své politické historii. Zdá se mi, že žijí v jakési bublině. Nevyřčené dějiny Spojených států ale právě o tomhle pojednává, proto tu jsem, ale nechci to nijak přehánět," dodal.

K poznámce, že se v kuloárech řešilo, zda před plamenným projevem tušil, co se tady dělo po druhé světové válce, jen poznamenal: "Prostudujte si základy studené války v letech 1945 až 47 a zjistíte, že východní Evropa nebyla v těchto letech zdaleka tak tvrdě okupovaná. A to díky tlaku Američanů na Rusy."

Režisér a producent Oliver Stone v Karlových Varech

Na to, co se ovšem v naší zemi dělo po roce 1948, už raději nedošlo. "Nesnažím se provokovat, jen hledám upřímnější výklad historie," řekl na to, se snaží vyvolat debatu záměrně.

"Myšlenka přichází s vášní. S lidmi, postavami. Jako román. Když uděláte osmnáct filmů, chcete od těch dalších, aby vás bavily, byly různé, originální. Každý z nich mě něčím obohatil. Filmy mi přinášejí moudrost, pocit jakési svobody," uvedl. 

Od dokumentu si chce ale odpočinout, čímž mnohým spadne kámen ze srdce. Prý pracuje na celovečerním filmu, detaily ale nechtěl ani naznačit. "Záleží na intuici. Díky ní se točí svět. Je to boží požehnání," řekl potomek židovského makléře a římské katoličky, který praktikuje buddhismus.