Režisér Oliver Stone v Karlových Varech

Režisér Oliver Stone v Karlových Varech | foto:  Dan Materna, MAFRA

Za silné Rusko, Írán, Čínu. Oliver Stone politicky školil, sál jen zíral

  • 412
Když v parlamentu začne podobně hřímat komunistický poslanec, slušní lidé opustí sál. Podobně to dopadlo, když tříoscarový americký režisér Oliver Stone proměnil své setkání s novináři v politickou přednášku. Někteří na protest odešli, jedna reportérka zkusila oponovat, na konci se téměř netleskalo.

A jakých poučení se nám dostalo? "Vstoupili jste do NATO? Proč, kdo vám to nakukal? Poslali vaše vojáky do Afghánistánu. Svět je nevyvážený, Americe se nikdo nepostaví, proto potřebujeme silné Rusko, silnou Čínu, silný Írán. Obama není řešení, Spojené státy se zničí samy. Je to globální bezpečnostní stát, kontroluje zemi, moře, vesmír, všude a všechny hlídá Velký bratr, i tady v sále každého z vás. A když to někdo odhalí, nemá se kde skrýt, protože všechny země se Ameriky bojí. V 50. letech by se to nestalo, Sovětský svaz by se Státům postavil. Ve Francii vládne prezident, který si říká socialista, ale ani na okamžik by si netroufl se vzepřít."

Měl by podle vás Oliver Stone v Karlových Varech získat cenu za přínos kinematografii?

celkem hlasů: 5978

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 7. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3675
Ne
Ne 2063
Nevím
Nevím 240

Tak to šlo pořád dokola. Otázka na Stoneův dokumentární seriál o historii Ameriky zrodila lekci typu "Když Truman mluvil o komunistech, použil slovo teroristi, a Bush to od něj převzal".

Oliver Stone ve Varech

Od nové verze svého Alexandra Velikého se Stone znovu dostal k Bushovi: "Jeho vstup do Iráku byla katastrofa, drancování, znásilňování. Alexandr Veliký nic neničil, naopak respektoval tamní kulturu a budoval. Od jeho dob pak dlouho neměli mladí vůdci takovou sílu, až Che Guevara a Fidel Castro, kteří uskutečnili své myšlenky. Ale pozor, Alexandr Veliký nebyl diktátor, to až Napoleon, Hitler a Bush, lidé, kteří poskvrnili svět."

Nepomohl ani pokus obrátit řeč od mocných mužů k ženským hrdinkám. "Clintonovou ani Thatcherovou neobdivuji. Natočil jsem film o malé vietnamské vesničance, jenže Američany Vietnam vůbec nezajímá, nikdy se za něj neomluvili."

Režisér Oliver Stone v Karlových Varech

Paradoxně Stone o sobě tvrdil, že není ani politik ani ideolog, prý pouze vypráví příběhy. Jenže  "například příběh Ameriky, která sešla z cesty, je posedlá svou bezpečností, k Sovětskému svazu se chovala velice nepěkně a o svržení atomové bomby lže i v učebnicích". Ještě jeden výrok Olivera Stonea stojí za zapamatování: "Co vy jste kdysi zažívali ze strany sovětského tisku, není vůbec nic proti propagandě, jaká se děje ve Spojených státech."

Oliver Stone si zkrátka přijel pro cenu za přínos kinematografii vskutku do správné země, naštěstí o čtyřiadvacet let později.