Doporučujeme

Režisér a producent Oliver Stone v Karlových Varech

Režisér a producent Oliver Stone v Karlových Varech | foto:  Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Hodný Sovětský svaz, zlé Státy. Co dělat, když hvězda poučuje

  • 422
Z Karlových Varů do Jáchymova je to osmnáct kilometrů, v limuzíně pro VIP hračka. Bohužel si nikdo netroufl do ní naložit hosta karlovarského filmového festivalu, amerického režiséra Olivera Stonea, a předvést příteli Fidela Castra bývalé lágry, kam komunistický režim posílal své odpůrce.

Stone postavil mnohé festivalové hosty před zásadní dilema. Jestliže v parlamentu řeční Vojtěchové Filipové, slušný člověk opustí sál. Když stejný kalibr nasadí tříoscarový filmař, který si přijel pro cenu za přínos světové kinematografii, sluší se zůstat, mlčet, zírat, zdvořile zatleskat a povstat k jeho poctě?

Oliver Stone ve Varech

Jen namátkou, co z úst typicky salonního levicového kazatele, jenž v prohnilém kapitalismu rozhodně nestrádá, také zaznělo. "Vy jste vstoupili do NATO? Proč, kdo vám to nakukal? Svět je nevyvážený, proto potřebujeme silné Rusko, silnou Čínu, silný Írán. Obama není řešení, Spojené státy jsou globální bezpečnostní stát, kontrolují zemi, moře, vesmír, všude a všechny hlídá Velký bratr, i každého z vás. A když to někdo odhalí, nemá se kde skrýt, protože všechny země se Ameriky bojí. V 50. letech by se to nestalo, Sovětský svaz by se Státům postavil."

Dále jsme se dověděli, že Amerika se k Sovětskému svazu chovala "velice nepěkně", že Che Guevara a Fidel Castro byli mladí silní vůdcové, kteří uskutečnili své myšlenky, zatímco "Napoleon, Hitler a Bush jsou diktátoři, kteří poskvrnili svět".

Prezident festivalu Jiří Bartoška k bouři nevole kolem Stonea řekl: "Nedáváme mu cenu za jeho postoje, nýbrž za výtečné filmy, které natočil." Má pravdu, podobné polemiky se vedly při udělení čestného Oscara pro Eliu Kazana, jenž vstoupil do americké komunistické strany a při honu na čarodějnice pak své kolegy udával. Nebo kvůli poctám Otakaru Vávrovi, který podle odpůrců "točil za každého režimu".

Jenže se Stonem se ani polemizovat nedalo a kdo to zkusil, schytal to nadvakrát. Host mu vytkl, že je naiva žijící "v bublině", a jiní, že si dovolil oponovat vzácné hvězdě. Což v zemi Milady Horákové naštve ještě víc než vrcholný výrok režiséra: "Co vy jste kdysi zažívali ze strany sovětského tisku, není vůbec nic proti propagandě ve Spojených státech."

Ano, umělecké ceny se udílejí za tvorbu bez ohledu na to, koho mistr volí, kolik měl milenek a jestli někdy ukradl lízátko. Ale to neznamená, že se budeme klanět až k zemi, jen abychom celebrity nevyplašili a neurazili. Mimochodem za "silný Írán" horoval Stone na téže přehlídce, již jeho íránský kolega Džafar Panahí, stíhaný režimem, směl pozdravit jen na dálku z domácího vězení. Snad on by Stoneovi vysvětlil, kdo žije v "bublině".