Oldřich Kulhánek - akademický malíř, grafik a autor českých bankovek (28.

Oldřich Kulhánek - akademický malíř, grafik a autor českých bankovek (28. července 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Nejen známky a bankovky. Co všechno uměl Oldřich Kulhánek

  • 2
Kresby a grafiky legendárního Oldřicha Kulhánka představí olomoucká Galerie Mona Lisa. Výtvarník by se v únoru dožil pětasedmdesáti let.

Tvorbu uznávaného grafika Oldřicha Kulhánka, který se proslavil hlavně jako autor řady známek i současných českých bankovek, představili v olomoucké galerii Mona Lisa hned při zahajovací výstavě v lednu 2000. O deset let později mu galerista Libor Gronský uspořádal výstavu k sedmdesátinám. V úterý začne další Kulhánkova samostatná expozice – tentokrát k jeho pětasedmdesátým narozeninám, bohužel nedožitým. Galerie Mona Lisa rovněž jubilejní, stopadesátou výstavou oslaví své patnácté výročí.

Vězení za Stalina

Kulhánek zemřel 28. ledna 2013. Jeho dílo zná důvěrně každý, má je totiž denně v rukou. České bankovky, které v roce 1993 vytvořil, jsou právem považovány za výtvarně velmi zdařilé. Oldřich Kulhánek se tak zařadil po bok Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského, kteří navrhli některé z prvních bankovek nového Československa po roce 1918. Zatímco české koruny sklízely po výtvarné stránce obdiv i v zahraničí, pro podobu evropské měny Kulhánek moc dobrých slov neměl. „Eura dělali podle pravítka, to jsou peníze bez nějakého výtvarného efektu,“ tvrdil.

V sedmdesátých letech si výtvarník odseděl měsíc ve vězení, v některých grafických listech zobrazil Stalina, čímž se prý dopustil pobuřování. Pikantní je, že inkriminovaná díla se měla spálit, ale nakonec si je soudci rozkradli. A pro Kulhánka až do roku 1989 platil zákaz.

Prezidenti i králové

Po převratu se mohl vrátit ke svobodné tvorbě i výstavám. Kromě bankovek navrhoval také poštovní známky. Jednak „povinné“ prezidenty Havla a Klause, překreslit pro potřeby pošty oficiální fotografii Miloše Zemana už Kulhánek nestihl. Ale je autorem také méně strojených známek, třeba sérií s českými králi z rodu Přemyslovců.

A nezůstalo samozřejmě jen u známek a bankovek, výtvarníkův ojedinělý rukopis se objevil na řadě grafik, kreseb nebo leptů. I na ně se zaměří olomoucká výstava, která potrvá do 14. února. Bude prodejní, to znamená, že zájemci o Kulhánkovu tvorbu si můžou jeho originální díla pořídit domů.

Jeho práce jsou zastoupené nejen v pražské Národní galerii, ale rovněž v řadě dalších institucí – od knihovny amerického Kongresu ve Washingtonu po slavnou vídeňskou Albertinu. Kulhánek také získal několik prestižních ocenění z různých mezinárodních výstav a bienále. Byl prezidentem Nadace Hollar, zabývající se podporou a rozvojem české grafiky a kresby.