RECENZE: Oggy a škodíci i rytíř Justin křísí evropskou animaci

  • 3
Návštěvnosti kin vévodí zámořské animované kvarteto Univerzita pro příšerky, Letadla, Šmoulové a Já, padouch 2, ale Evropa aspoň zkouší průlom. Rodinný víkend může volit ze dvou novinek.

Justin: Jak se stát rytířem (45 %)

Španělský pokus o národní protiváhu Americe dopadl asi jako náš Kozí příběh; zvládl animační techniku, dokonce tu a tam účelné 3D, ale nenašel originalitu ani v příběhu, ani ve výtvarné podobě. Nejzajímavější na něm je úvodní titulek Antonio Banderas uvádí: tuctová pohádka totiž vznikla v produkci slavného rodáka, který také namluvil jednu z postaviček.

Ovšem v české verzi bez Banderasova hlasu zbude houf užvaněných figurek v království plném úředníků, odkud kdysi vyhnali rytíře - a teď jim hrdinové s mečem chybějí. Což zkusí napravit chlapec Justin, jenž projde moudrými poučkami, letmým výcvikem a několikerým setkáním včetně nejprotivnější animované bytosti všech dob, estrádního čaroděje trpícího rozdvojením osobnosti. Ne že by se Justinova romantická rebelie nedala přežít, zosobňuje však obehraný model dospívajícího Zorra mstitele pro mateřské školy.

Oggy a škodíci (65 %)

Francouzský film má dvě výhody, jednak popularitu stejnojmenného seriálu, ze kterého vzešel, jednak fakt, že se jeho hrdinové obejdou beze slov, tedy i bez dabingu. Věčný boj kocoura Oggyho s bandou otravných švábů je sice založen na témže jednoduchém principu jako Tom a Jerry nebo vlk se zajícem v cyklu Jen počkej!, tedy na vzájemném stíhání, provokování a rozplácávání, nicméně v nekonečném množství situačních variací si již vypěstoval osobitý humor.

Platí to i pro film, byť jednolitou historku mu tvůrci nevymysleli, takže členěním do kapitol své televizní pozadí nezapře. Nápad, jenž připomene veverku z Doby ledové, je však vždy vděčný, neboť skýtá nespočet hravých možností: rivalové projdou dějinami světa.

Pobaví zejména úvodní pravěk, ne nepodobný Flintstoneovým díky barvitým detailům včetně jeskynního WC. Navíc Oggy a škodíci, jakkoli se obracejí k dětem, tu potvrdí svůj příjemně dospělejší, drsnější nádech ve srovnání s jinými groteskami, od kanibalských prvků až po milostné.

Jinak se vaří obligátní "kuře stokrát jinak" čili stále totéž s jinými přísadami, v odlišných dobových kulisách a s novými gagy. Za éry raného feudalismu, draků a princezen stojí plácačka na mouchy proti meči, v roce 1900 brázdí oblohu vzducholodi, pak dojde i na Hvězdné války. Epizody seriálu se konzumují lépe, celovečerní dávka se neubrání opakování, ale vtip naštěstí vydrží.