Operace Silver A - snímek z televizního filmu

Operace Silver A - snímek z televizního filmu | foto: Česká televize © Jiří Červený

Odbojáři chtějí žalovat ČT kvůli filmu o Silver A

  • 103
Dvoudílný televizní film Operace Silver A se stává právní kauzou. Český svaz bojovníků za svobodu zvažuje žalobu na Českou televizi nebo na autory filmu, uvedl deník Právo.

O žalobě se rozhodne příští úterý na plénu Českého svazu bojovníků za svobodu. "Účastníky pléna na možnost žaloby upozorním. Určitě o tom budeme jednat," řekla Právu mluvčí svazu Šárka Helmichová.

Akce parašutistické skupiny "Silver A", vysazené za druhé světové války do nacisty okupovaných Čech a Moravy, vyvolala i po pětašedesáti letech prudké emoce.

Český svaz bojovníků za svobodu také napsal generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi dopis, v němž proti dramatu Operace Silver A protestoval. Veteránům se nelíbí, že film lživě popisuje chování parašutistů, ale i lidí, kteří jim pomáhali.

"Jeden z největších hrdinů protinacistického odboje, velitel skupiny ‚Silver A‘ Alfréd Bartoš, je vylíčen jako arogantní ožrala, který nenechá na pokoji jedinou sukni. Už dlouho se nás nic tak bolestně nedotklo," dodává předsedkyně odbojářů Anděla Dvořáková.

Film rozladil i jediného žijícího spolupracovníka parašutistů Aloise Denemareka (90), jemuž nacisté kvůli kontaktům s výsadkáři vyvraždili rodinu: "Pod kapitánem Bartošem jsem za první republiky sloužil v armádě dva roky. Byl to vynikající velitel, za něhož bychom i dýchali. Tvrdý, spravedlivý, ale zároveň lidský. Já vím – jde jen o film. Ale je to jeden z nejhloupějších filmů o protinacistickém odboji, jaký jsem kdy viděl. Lepší by bylo, pokud by filmovým hrdinům dali jiná jména, protože takhle pošpinili památku těch skutečných."

Bartoš se podle něj jako velitel operace choval úplně jinak, než jak líčí film. Totéž si myslí historik Vojtěch Šustek: "Snad si nemyslíte, že lidé, kteří parašutisty ukrývali, by riskovali život kvůli arogantním a poživačným floutkům?"

Alfréd Bartoš se podílel na zlikvidování jednoho z nejmocnějších nacistů Reinharda Heydricha. Od atentátu na Heydricha uplynulo v neděli pětašedesát let.
 
Odbojáři: Bartoš nebyl holkař
Rozhořčení kvůli televiznímu dramatu Operace Silver A doutnalo v odbojářích už několik týdnů. Proč se tedy na generálního ředitele ČT Jiřího Janečka obrátili tak dlouho po premiéře?

"Nechtěli jsme unáhleně a uraženecky reagovat na film, který měl zřejmě vysokou sledovanost," vysvětluje předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Nakonec prý byl tlak stovek odbojářů natolik silný, že vedení svazu nemohlo protesty ignorovat.

Dvoudílný televizní film popisuje osudy tříčlenné parašutistické skupiny Silver A kapitána Alfréda Bartoše, rotmistra Josefa Valčíka a svobodníka Jiřího Potůčka. A mluvčí ČT Martin Krafl potvrzuje, že dílo mělo vysokou sledovanost. "Ohlas diváků byl naprosto skvělý."

Krafl dílo obhajuje s tím, že nejde o dokument, ale televizní tvorbu. A ta podle něj autorům umožňuje i fikci – dokonce ji předpokládá. Tedy i v tom případě, že je scénář inspirován historickými událostmi.
 
Návrat k nacistické a komunistické propagandě?
Publicista Jaroslav Čvančara, jenž vydal o protinacistickém odboji několik uznávaných studií, film Operace Silver A chválí. Ale jen za herecké výkony, kostýmy, hudbu a spád vyprávění.

"Ale jinak to je promarněná šance. Dokonce bych řekl, že drama je poplatné nacistické a komunistické propagandě, které parašutisty vyslané londýnskou exilovou vládou vždy líčily jako umanuté teroristy, jimž jsou lhostejné masové popravy civilistů, jimiž nacisté odpověděli na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha," srovnává Čvančara.

Pod Alfréda Bartoše totiž spadali všichni parašutisté, které Londýn vyslal do nacisty obsazeného protektorátu. Tedy i skupina Anthropoid, stvořená rotmistry Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem. Právě oni zlikvidovali Heydricha 27. května 1942. A Bartoš jejich činnost koordinoval.

Tím, že například komunistická propaganda zdůrazňovala v souvislosti s likvidací Heydricha pouze strašlivou odvetu nacistů, zamlčovala jedním dechem smysl činnosti parašutistů. Tedy že téměř vzápětí po atentátu odstoupily západní mocnosti od mnichovské smlouvy, která okleštila Čechy a Moravu o jednu třetinu území.

"No a film Operace Silver A, jakkoliv mohl nezasvěcené diváky nadchnout, znovu říkal komunisty stokrát řečené: Český národ na činnost parašutistů krvavě doplatil," připomíná historik Vojtěch Šustek. Rovněž jemu se nelíbí, že televizní film zobrazuje parašutisty jako monstra: drzá, arogantní a vysmívající se lidem, kteří jim pomáhali jen proto, že měli strach.

"Tohle by si parašutisté nikdy nedovolili, protože byli na pomoci domácích odbojářů zcela závislí. Natož aby jim sváděli ženy," namítá Šustek. Tvrdí, že pro tuto filmovou verzi neexistuje jediný přesvědčivý důkaz.

Pomoci by měl i Klaus
Šéfka odbojářů Anděla Dvořáková připouští, že parašutisté nebyli asketičtí mniši, nicméně svoje chování striktně podřizovali splnění úkolu. Proto měla v plánu obrátit se i na prezidenta Václava Klause a požádat ho, aby využil svého vlivu a apeloval proti hanobení hrdinů druhé světové války.

Mluvčí ČT Martin Krafl k tomu říká, že autoři filmu konzultovali scénář s historiky i pamětníky. A Šustek? "Naprosto překroutili historická fakta."

,