Velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský. | foto: David Port, MF DNES

RECENZE: Rusko zastaví plyn a tuhá zima zdecimuje zmrzlé Evropany

  • 31
Český špion Josef K. se v thrilleru Michaela Žantovského Ochlazení pohybuje v kafkovském světě. Přes Proměnu, Zámek a Ameriku dospěje k Procesu. A během jeho putování se mění Evropa...

„Evropa byla mrtvá. Chladla jako vyhaslý černý trpaslík, hroutila se do vlastní bezvýznamnosti. Každý, kdo ještě měl energii, vůli či naději, odcházel a ti, kdo zůstali, byli jen živí umrlci,“ píše Žantovský. Co se vlastně stalo?

Po bouřlivých demonstracích v Bělorusku proti režimu diktátora Pavlušenky se moci chopí opozice a deklaruje vůli vstoupit do EU a do NATO. Rusko na to reaguje „internacionální pomocí“ – vojensky zemi obsadí. Následují sankce ze strany Evropské unie, NATO pošle své stíhačky do Pobaltí a Rusko, odvolávající se na „technické problémy“, v odvetu zastaví dodávky plynu a ropy na západ. Tuhá zima decimuje zmrzlé Evropany a nikdo neví, jak donutit Kreml, aby kohoutky opět otevřel.

Třeba určitou cestu vidí Josef K. Český rozvědčík se jmenuje možná Karásek, možná Komárek, ale na tom nezáleží, agenti mění jména podle potřeby – Žantovský v doslovu upozorňuje na úmyslnou paralelu svého hrdiny s postavou Franze Kafky. Není to žádný James Bond, ale osamělý muž středního věku s vyprahlým srdcem a dobře fungujícím mozkem experta na postsovětské státy. Pracoval pod krytím kulturního atašé na českém velvyslanectví v Minsku, ale Rusové ho samozřejmě vypověděli. Do Prahy si dovezl jen krásnou zlatou fenku Doru.

Ti hoši z Východu

Teď má prověřit jednoho českého podnikatele, bývalého komunistického rozvědčíka. Podnikatel a záhy i jeho žena s milencem za podezřelých okolností zemřou. Na tenisovém kurtu ve skříňce mrtvé ženy objeví K. pár starých fotografií s podnikatelem, jeho manželkou – a blondýnem, v němž K. a jeho spolupracovníci poznají nedávno inaugurovaného ruského prezidenta Voroněnka v mladším vydání. A také s krásnou tmavovláskou. I ji se podaří identifikovat, jenže dávno zmizela kdesi v Americe. Josef K. přesvědčí nadřízené a do Států se vydá. Prozrazovat víc by nebylo korektní.

Michaelu Žantovskému se podařilo napsat špionážní román, který snese srovnání s obdobnými světovými tituly žánru (snad jen pasáže věnované psychologii jsou příliš silným náporem na čtenářovy nervy).

Ochlazení

80 %

autor: Michael Žantovský

nakladatelství: Prostor

384 stran, 347 Kč

Nevystupují tu andělé ani ďáblové, ani ten ruský prezident není bestií v Satanově kůži, třebaže vyzývá spoluobčany, aby ze svého středu vyloučili všechny, kdož podlehli „nákaze kosmopolitismu, měšťáctví a hrabivosti“. V perfektně vystavěném a kultivovaně psaném příběhu zaujmou i detaily – jizlivé narážky na politickou korektnost či úvahy o tom, jaký smysl má lidem v totalitních státech slibovat z vnějšku něco, co nelze splnit. Stojí to za zamyšlení.

Žantovský Ochlazení poprvé vydal na sklonku roku 2008 a jako tehdejší diplomat se kryl pseudonymem Daniel Wolf. Vývoj následujících let ještě dodal knize na aktuálnosti. Snad jeden citát postačí: „Ti hoši z Východu mají totiž pořád za co bojovat. Na Lenina už sice nevěří, ale na matičku Rus ano, a na zkaženost Západu a taky na všechnu tu ropu a plyn, co mají pod prdelí.“