Hans von Aachen, Shromáždění bohů na Olympu

Hans von Aachen, Shromáždění bohů na Olympu | foto: NG

Národní galerie vystavuje dosud neviděné obrazy z doby Rudolfa II.

  • 1
Tři obrazy ze soukromých sbírek obohatily stálou expozici barokního umění, kterou Národní galerie v Praze vystavuje ve Schwarzenberském paláci.

Malby Hanse von Aachena, Bartholomea Sprangera a Matthäuse Gundelacha jsou významná a veřejnosti dosud neznámá díla z doby Rudolfa II.

Von Aachen, od roku 1592 císařův dvorní malíř, se věnoval portrétům i mytologickým výjevům, mezi něž patří právě nově vystavené Shromáždění bohů na Olympu.

Drobný Sprangerův obrázek Alegorie vítězství Pravdy nad Časem je namalovaný na měděné podložce, což svědčí o tom, že šlo o exkluzivní zakázku. Gundelach jako jediný z trojice neprošel italským školením. Vystavený výjev Antická bitva vznikl až po Rudolfově smrti a Představuje blíže neurčenou bitvu, možná střetnutí Alexandra Velikého s Peršany.

Základní vstupné do paláce na Hradčanském náměstí činí 150, snížené 80 korun.

Další díla rudolfínských mistrů lze vidět v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, kde galerie až do 26. května představuje soubor grafických listů vzniklých v okruhu pražského dvora Rudolfa II. Obě výstavy připomínají nedávné výročí čtyř set let od úmrtí uměnímilovného panovníka, osudovým poutem spojeného s Prahou.