Plakát čsl. strany lidové - demokratická mládež

Plakát čsl. strany lidové - demokratická mládež | foto: Terryho ponožky

OBRAZEM: Český plakát věnoval pozornost pícninám i Belmondovi

  • 1
Prázdninové měsíce patří českým plakátům. Filmová galanterie Terryho ponožky a kino Světozor jimi Českou republiku doslova zaplavily. Od začátku léta probíhají v různých místech výstavy, které představují klenoty české plakátové tvorby z jejího vrcholného období.

Odehrávají se v prostorách pražských kin (Světozor, Aero a Bio Oko), ale i mimo Prahu, na filmových festivalech - výjimkou nebude ani blížící se 36. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Celkem by měly nabídnout přes tři stovky výtvarných skvostů především z 60. let dvacátého století.

Plakát k filmu Žert

Plakát k trezorovému filmu Žert

Díky specifické atmosféře v tehdejším Československu, kdy neexistovala komerční reklama ani trh, mohly vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce v ostatních zemích Evropy.

Výtvarníci nemuseli za každou cenu na plakátech znázorňovat tváře herců, naopak mohli do svých výtvarných návrhů transformovat vlastní styl, který byl mnohdy inspirovaný v té době novými uměleckými směry jako pop art, lettrismus, český informel a další.

Plakát k filmu Něžná

Plakát k snímku inspirovanému Dostojevského předlohou

Základním stavebním kamenem plakátového projektu je výstava UÁÁÁ – Československý filmový plakát 1959 – 1989 (do 12. 9). Vzešla ze spolupráce se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a 36. Letní filmové školy a je jedním z nejrozsáhlejších v pětileté historii existence Terryho ponožek.

Komunisté, mléko a píce

V krásné budově Slováckého muzea, kterou projektoval Architekt Bohuslav Fuchs, se představuje kolekce více než 120 plakátů, mezi nimiž nechybí díla nejvýznamnější umělců té doby - namátkou Karel Teige, Jiří Balcar, Jaroslav Fišer, Josef Flejšar, Milan Grygar, Zdeněk Kaplan, Olga Poláčková Vyleťalová či Kája Saudek.

Plakát k filmu Ukradená vzducholoď

Slavná filmová "fantasy" Karla Zemana

Svébytnou podskupinu českého plakátu tvoří propagandistická grafika. Expozice Propaganda posters (foyer kina Světozor, do 3.8.) představuje plakáty z 50. let dvacátého století, které kromě propagace komunismu v jeho nejroztodivnějších polohách plnily často ještě jednu funkci - čistě osvětovou.

Mladé lidi nabádaly ke sportu, zemědělce k plnění plánu a rodiny k cestování - podobné a mnohé další kuriozity budou v pražském Světozoru k vidění ještě necelé dva týdny.

Plakát - hospodářská osvěta

Osvětový plakát pro zemědělce (a krávy)

Nechybí ani originální plakáty k jinak samozřejmě pochybných filmům Daleko od Moskvy, Rudá záře nad Kladnem, Velikonoce: svátky míru a budování, Děda Mráz naděluje apod.

Aeroprvky

Pro milovníky vznášení pak kino Aero přichystalo tematickou sekci Letadlo v plakátu (jen do 30.7.). I zde se pohybujeme v v plakátově tvorbě 60. let, tentokrát se ovšem organizátoři zaměřili na vše, co obsahuje "aeroprvky."

Návštěvníci tak mají možnost ve foyer pražského kina sledovat prolétávající plakáty plné letadel, křídel, vzletů a pádů.

Plakát města Brna

Dobová propagace města Brna