O Oscara se bude ucházet film Je třeba zabít Sekala

Praha - - Režisér Vladimír Michálek se podruhé stal tuzemským reprezentantem v oscarové bitvě. Česká filmová a televizní akademie rozhodla, že jeho třetí snímek Je třeba zabít Sekala vyšle do Spojených států, aby se ucházel o prestižní zlatou sošku v kategorii nejlepší zahraniční film roku 1998. Stejnou cestu absolvoval už Michálkův druhý titul Zapomenuté světlo; do pětičlenné nominace se však nedostal.

Režisér Vladimír Michálek se podruhé stal tuzemským reprezentantem v oscarové bitvě. Česká filmová a televizní akademie rozhodla, že jeho třetí snímek Je třeba zabít Sekala vyšle do Spojených států, aby se ucházel o prestižní zlatou sošku v kategorii nejlepší zahraniční film roku 1998. Stejnou cestu absolvoval už Michálkův druhý titul Zapomenuté světlo; do pětičlenné nominace se však nedostal.
"Přinejmenším nám to pootevírá cestu k americké distribuci," jásají producenti tohoto "sedláckého westernu" Jaroslav Bouček a Rudolf Biermann. Už zítra se Sekal scenáristy Jiřího Křižana představí asociaci hollywoodských kritiků, kteří rozhodují o "předoscarové" ceně Zlatý glóbus; o víkendu pak bude promítán v soutěži mezinárodního filmového festivalu v Los Angeles. "Značka oscarového vyslance Sekalovi stoprocentně pomůže i v domácích kinech, pokud toho distributor chytře využije," předpovídá výkonný ředitel akademie Petr Vachler. "Automaticky se takhle zvedl zájem diváků o Zapomenuté světlo, podobnou zkušenost mají rovněž Knoflíkáři, kteří po vítězství v Českém lvu zaznamenali zvýšenou křivku návštěvnosti."
Právě mezi Knoflíkáři a Sekalem se v tuzemském oscarovém finále vypjatě rozhodovalo. Nervozita vyvrcholila na včerejší slavnosti v pražském Blaníku, neboť konečný verdikt akademie zazněl až po projekci slavné komedie Jacquesa Tatiho Jede, jede poštovský panáček. Ještě před desátou hodinou večer stály sázky na Sekala versus Knoflíkáře zhruba jedna ku jedné - další dva snímky z nominované čtveřice, Postel i Pasti, pasti, pastičky, bral málokdo v potaz.
Na zklamané tváře zastánců režiséra Knoflíkářů Petra Zelenky odpovídal Vachler pokrčením ramen: "Osobně si mohu myslet, že film mladší duchem by mohl uspět stejně, u akademiků však klasicky vystavěný příběh zabodoval o trochu víc. Ale nemohu říci, že jsou naši akademici konzervativní - vždyť dokázali ocenit jako nejlepší zahraniční snímek třeba generační Trainspotting a zrovna Knoflíkáře vynesli na vrchol domácí soutěže přesto, že o to tvůrci nestáli. Novější Sekal se prostě líbil ještě víc."

Oficiální stránky Oscara: www.oscar.com


Témata: Petr Vachler