Projevy Baracka Obamy už se inspirují i umělci.

Projevy Baracka Obamy už se inspirují i umělci. | foto: Profimedia, Profimedia.cz

O Baracku Obamovi už se hraje i v divadle

  • 0
Politika je divadlo. Aspoň se to často říká. Beninsko-francouzský dramatik José Pliya však měl na mysli něco jiného, když zinscenoval Obamův projev O rasové otázce v Americe do kusu pro jednoho herce.

Včera ho představil v pražském Divadle Archa a dnes ho uvidí v brněnské Huse na provázku.

Proč jste se rozhodl převést Obamův politický proslov na scénu?
Když jsem si ho několikrát přečetl, byl jsem zasažen nejen jeho politikou, ale i poetikou. Ta je ukryta ve způsobu, jakým Obama rozkrývá bouřlivá společenská témata, jak klade všechny ty absolutní pravdy na stůl a cituje přitom Faulknera nebo Bibli. Provokuje k diskusi a apeluje na to, co je v nás dobrého, jako je potřeba spojit se či překonat sám sebe pro společnou věc. Vnímal jsem text jako univerzální příběh na téma "jak žít společně".

Prezident Obama zřejmě nepožádá spojence o přijetí zajatců z Guantánama. Ilustrační foto.Zinscenování projevu není úplně obvyklé. Čeho jste tím chtěl dosáhnout?
Máte pravdu, je to zvláštní druh divadla, s nímž se ani ve Francii příliš často nesetkáte. Balancuje mezi divadlem a čtením, které by mělo vyústit v otevřenou debatu s diváky. Chtěl jsem nechat zaznít Obamovu jedinečnou řeč a pozvat diváky k určité formě meditace o společnosti, rase a o našich společných příbězích.

Premiéru měla hra v Paříži. Reagovali na ni diváci pozitivně?
Reakce pařížských diváků byly většinou pozitivní. Daly by se shrnout do jednoho třikrát opakovaného slova: emoce, emoce a zase emoce. Je třeba říct, že ti diváci, kteří očekávali nějaký expresivní tvar, odcházeli poněkud zklamáni. Ale moje interpretace byla jiná, intimnější, minimalistická. Po představeních velká část diváků zůstala v hledišti na diskusi a svěřovala se s tím, že je toto představení zasáhlo, obohatilo.

José PliyaPozvali jste prezidenta Obamu na představení?
Ne, myslím, že o něm neví, ale samozřejmě produkce projektu je v kontaktu s Obamovými advokáty, kteří nám udělili autorská práva k provozování.

Co konkrétně pro vás znamená fakt, že se Obama stal prezidentem?
Obamovo prezidentství pro mě znamená triumf toho nejlepšího, co v člověku je: schopnosti pracovat, schopnosti inteligentně myslet, překonat ty největší překážky a příkoří, s nimiž se v životě setkáváme. Žiju na ostrově Guadeloupe, který právě prochází složitým vývojem.
Shrneme-li ho do jednoho slova, můžeme říci, že francouzští Antilané z důvodů historických, politických či sociálních hledají své místo ve francouzské společnosti. Současná politická krize je vrací k sobě samým, k vlastní sebeúctě. Požadují od Francie, aby byla republikou pro všechny. Pro umělce je to velice inspirativní moment.