Ze seriálu Dějiny udatného národa českého

Ze seriálu Dějiny udatného národa českého | foto: ČT

Nový animovaný seriál projde od lovců mamutů ke Klausovi

  • 0
Doba ledová rozvíjela zimní sporty, Keltové zdokonalili kalhoty i turistiku, praotce Čecha bolely nohy a kněžna Libuše volala: "Přemysla na vás, sebranko!" Že se to ve škole učí jinak? Zato v animovaném seriálu Dějiny udatného českého národa, který bude vysílat ČT1 každou sobotu v podvečer od 2. ledna, si historie podává ruku s vtipem a zkratkou.

Zásluhu na tom má režisér Pavel Koutský, jenž do animace převedl stejnojmennou knihu Lucie Seifertové včetně jejích výtvarných prvků, a Jiří Lábus, který čte komentář a propůjčuje hlas všem postavám od lovců mamutů po Václava Klause.

Seriál je totiž rozvržen na sto tříminutových dílů a sleduje národní historii až k sametové revoluci. Nepůjde ještě dál do současnosti? "Uvidíme, zatím jsme s výrobou v polovině, někde u Habsburků. Ale taky nás napadlo jít až do budoucnosti, to by mohlo být zajímavé," směje se Koutský.

Ze seriálu Dějiny udatného národa českéhoZe seriálu Dějiny udatného národa českého

Lábus přiznává, že dá práci odlišit odstín hlasu jednotlivých postav. "Je jich šíleně moc. Snažím se zapamatovat si je, i když točíme třeba tři čtyři díly najednou a pak po měsíci doděláváme citoslovce a bojové výkřiky. Alespoň už mám systém, jak rozdílně namluvit prostý lid, světce nebo vojevůdce," předvádí herec. Zvažuje zvláštní přípravu na poslední díl z roku 1989, kde namluví třeba Havla a Klause? "Na to se připravuju už dvacet let," žertuje Lábus.

Sámo na Hrad

Seifertová původně pomýšlela na filmovou podobu své unikátní knihy a své představy se ani nadále nevzdává. Uznává, že groteska musí rychleji "odsejpat", a když má obě podoby srovnat, říká: "Knížka obsahuje víc historie, seriál zase víc srandy." Na to, aby zábava nezkreslila fakta a vážní historikové se nebouřili, dohlíží odborný poradce Zdeněk Dragoun. "S nadsázkou jsme od začátku počítali, jen hlídáme hranice, kam až může jít," říká Dragoun.

Černý humor

A zejména dospělí ocení černý humor, s nímž se na nebeském obláčku hromadí naši svatí povraždění příbuznými a sdělují si, že "Rodina je základ".

Mirka Spáčilová

Zábavně vzdělávací série kratičkých animovaných skečů, jež si ČT zkusila v Evropském pexesu, ve světě dávno letí. "Doufáme, že Dějiny udatného českého národa přivedou k obrazovce celé rodiny a díky humoru si získají i děti od deseti do čtrnácti let, což je publikum, které jinak nevydrží u ničeho," říká šéfka dětské tvorby Kateřina Krejčí.

Škola hrou může opravdu uspět. Vždyť i dospělí se rádi podívají, jak první zemědělci dostali "know-how z jihu" a doba bronzová zavedla "obchod se zbraněmi"; na Řípu se zrodil křik "Kdo neskáče, není Čech", na počest franského kupce zase heslo "Sámo na Hrad" a Boleslav II. si liboval "Ekonomika nám šlape".

Ze seriálu Dějiny udatného národa českého

A zejména dospělí ocení černý humor, s nímž se na nebeském obláčku hromadí naši svatí povraždění příbuznými a sdělují si, že "Rodina je základ". Ostatně ještě víc odlehčený dějepis plánují Koutský s Lábusem i v celovečerních Husitech.