Novodobý Oscar Wilde s macintoshem

Stephen Fry, jeden z nejvtipnějších Britů současnosti, herec, scenárista, komik, spisovatel, režisér, aktivista za práva homosexuálů a amatérský pilot historického dvojplošníku, přijel do Karlových Varů ve chvíli, kdy osud rozhodoval o jeho filmovém režijním debutu. Film Bright Young Things - zfilmování slavné novely Evelyna Waugha Neřestníci s Judi Denchovou v hlavní roli - měla produkovat filmová společnost Film Four. Jenže ta se nyní potácí ke krachu. Ve chvíli, kdy jsme spolu seděli ve dvorane hotelu Pupp, zasedala správní rada Film Four a rozhodovala o rozpracovaných projektech.
Avšak Fry, věrný své pověsti viktoriánského džentlmena, nedal nervozitu znát. Citoval Shakespeara, oceňoval Prahu jako místo zrodu Dona Giovanniho, což je podle jeho názoru největší plod lidského ducha; pak zanotoval slova z jedné árie. Následoval hovor o ruské mafii, o prezidentu Havlovi a o lásce k počítačům Macintosh: „Na svůj hrob chci vytesat pomník ve tvaru iMaca.“

V Česku byl s Fryem uveden seriál Černá zmije a snímek, v němž ztvárnil tragický osud spisovatele Oscara Wilda ve stejnojmenném filmu Briana Gilberta. Byla to jeho životní role - Wilde pro něj není pouhou historickou postavou, nýbrž celoživotním inspiračním zdrojem. A také důkazem o tom, jak důležitá byla role homosexuálů pro světovou kulturu. „Nejkrásnější věci vždycky tvoří lidé na okraji společnosti.“

Podobně jako Wilde, je i Fry znám talentem k razantním bonmotům. Když přijal malou roli ve filmu Spiceworld (dodnes se za ni trochu stydí), zeptali se ho, kterou ze Spicegirls by chtěl být. „Old Spice,“ odvětil.

A podobně jako u Wilda, i u Frye se humor a tragédie snoubí jak v díle, tak v osobním živote. Zkušenosti z cambridgeského komediálního seskupení Footlights, v nemž vystupoval spolecne s dalšími budoucími hvezdami Emmou Thompsonovou a Hughem Lauriem, se projevily v tragickém filmu Kennetha Brangha Petrovi prátelé - v nem Peter (Stephen Fry) konfrontuje své prátele s tím, že je homosexuál („Jak bych to rekl... ty veci s vaginou me moc neberou“) a že má AIDS.

Zdrojem Fryových komediálních skecu o živote v britských chlapeckých školách byly kruté vzpomínky z detství, které zahrnují i brutální znásilnení, o nemž píše ve své velmi otevrené autobiografii. A daní za to byl desetiletý dobrovolný celibát. „Asi máte pravdu, že jsem trochu viktoriánská postava. Bál jsem se navazovat jakýkoli vztah a cím déle to trvalo, tím to bylo pak težší. V novinách mi ríkali Gay-poustevník.“

Presto má příbeh Stephena Frye happyend - našel si partnera, koupil si dům na venkově a ve volných chvílích tráví cas v Peru zachranováním tamní populace medveda brýlatého. „V Peru jsem se dostal do velkého nebezpecí,“ ríká, „ale zdolal jsem je pomocí nekolika kilometru toaletního papíru.“

Stephen Fry na festivalu.

Stephen Fry na festivalu.