Film Synecdoche, New York vyvolával velká očekávání. A zklamal

Film Synecdoche, New York vyvolával velká očekávání. A zklamal | foto: Bontonfilm

Novinky v kinech: jedno zklamání, dvě kopie, Jánošík a kuchtíci

  • 32
Nejzbytečnější romance, nejopsanější legrace, nejzabitější nápad, nejkorektnější nuda a největší zklamání - tak vidí Mirka Spáčilová pět filmových novinek, které vstoupily do kin. Nad průměr se v jejích očích nedostal ani Charlie Kaufman.

Synecdoche, New York (komedie)

Největší zklamání. Mistr rafinovaných scénářů Charlie Kaufman to tentokrát přehnal, snažil se sdělit až příliš myšlenek. V překomplikovaném ději se utopil, neboť u své první režie nezvládl rytmus. Přitom Philip Seymour Hoffman hraje skvěle hypochondrického divadelního režiséra toužícího po uměleckém otisku do věčnosti a film baví černým humorem, než se překlopí do melancholie existenciálních meditací.

HODNOCENÍ MF DNES 50 %

Odpor (drama)

Nejkorektnější nuda. Spoléháním na sílu faktů připomíná Valkýru: také Odpor vychází ze skutečné události 2. světové války. Jenže jedinečný příběh židovských bratrů, kteří v lesích Běloruska uchránili na tisíc lidí, má tuctovou podobu partyzánské kroniky. Daniel Craig kříží vůdcovskou roli jánošíkovského ražení s romancí. Jiskří to jen mezi bratry, vypjaté vztahy mezi Rusy, Bělorusy a Němci film zjednodušil jako školní vysvětlivku.

HODNOCENÍ MF DNES 50 %

Z filmu Odpor

Jak se vaří dějiny (dokument)

Nejzabitější nápad. Dokument, jenž sleduje dějiny a podstatu válek očima vojenských kuchařů, sice očividně nešetřil penězi, leč ve výsledku se podobá seriálovému leporelu. Režisér Peter Kerekes jednotlivé zpovědi jen inscenuje – byť výpravně – a řadí mechanicky vedle sebe. Více či méně svérázné figurky i jejich recepty se tak navzájem "vygumují", až finále vyostří chorvatsko-srbská nesmiřitelnost a neskutečný kuchařský osud z ponorky.

HODNOCENÍ MF DNES 50 %

Z filmu Jak se vaří dějiny

Hotel pro psy (komedie)

Nejopsanější legrace. S českým dabingem se příběh osiřelých sourozenců, kteří ochraňují opuštěné psy, mohl schovat za vděčnou výchovnou pohádku pro malé diváky. Vybaven titulky se však míjí se svým publikem. Dospělé baví, jen dokud v něm hledají, co všechno jeho tvůrci opsali: od disneyovek po Sám doma. Záchytný bod tvoří technické vynálezy pro psí skrýši a pochopitelně psi sami, ač je film občas zneužívá k šaškování.

HODNOCENÍ MF DNES 40 %

Z filmu Hotel pro psy

Báječný svět shopaholiků (romance)

Nejzbytečnější romance. Z žánru Sexu ve městě zbyly jen newyorské obchody, kde hrdinka chorobně utrácí, ale sebeironie, nadhled a hravost se nedostavily. Isla Fischerová hraje svou nanynku tak doslovně, že za ní vlaje závoj trapnosti. Tupě oddechový film může v době krize napáchat nedozírné škody, neboť se tváří, že exekutoři jsou hloupí panáci, před nimiž lze utíkat donekonečna.

HODNOCENÍ MF DNES 30 %