Josef Bolf, Room No. 1, 2006 | foto: Galerie UFFO

Nové výstavy: Trutnov láká na Odložené případy, Budějovice na l===l

  • 0
Trutnovská galerie připravila výstavu Josefa Bolfa, která svou depresivní tvorbu používá jako terapii. Do Českých Budějovic můžete vyrazit na dílo Manuela Knappa, který kloubí klasiku s elektronikou. Pražská Galerie Václava Špály pak zve na práce Jana Híska.

Josef Bolf: Odložené případy
Trutnovská Galerie UFFO zahájila letošní sezonu výstavou Josefa Bolfa nazvanou Odložené případy. Bolf (1971) studoval na AVU u Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokolji a Vladimíra Skrepla. Nejčastěji používá techniku malby, kresby či americké retuše. Jeho malby jsou mnohdy považované za depresivní a ponuré a není divu, protože tvorbu používá jako způsob terapie. Pocity nejistoty, úzkosti a ohrožení přenáší na plátno a tím se s nimi vyrovnává. Přesto mají jeho díla potenciál oslovit téměř každého.
Galerie UFFO, náměstí Republiky 999, Trutnov. Trvá do 11. února, otevřeno denně kromě neděle 9–18 hodin.

Manuel Knapp: l===l
Zásadním tématem tvorby Manuela Knappa (1978) je prostor a jeho vnímání. Narodil se v Korutanech a dnes žije střídavě v Rakousku a Japonsku. Zabývá se jak klasickou malbou, tak prostorovými instalacemi, nástěnnou malbou, grafikou, videem a ve velké míře počítačovou animací.

Pozoruhodným způsobem kloubí klasická média se světem techniky a elektroniky. Výstava v českobudějovickém Domě umění nese zakódovaný název l===l. Jde o značku, z níž se odvozuje její prostředí, které autor sám charakterizuje jako synonymum černého a bílého prostoru.
Dům umění, náměstí Přemysla Otakara II. 38, České Budějovice. Trvá do 9. února, otevřeno denně kromě pondělí 10-13 a 13:30-18 hodin.

Jan Hísek: Řeka
Jan Hísek (1965) je na domácí výtvarné scéně už řadu let nepřehlédnutelnou osobností. Na počátku 90. let minulého století byl považovaný za jednu z největších nadějí české grafiky, jako pokračovatel velkých tvůrců z přelomu 19. a 20. století Františka Koblihy nebo Jana Konůpka. S uměním té doby se pojil jeho hluboký vztah k dílu Jana Zrzavého, jehož vidění na Híska silně zapůsobilo. Jeho díla jsou součástí řady veřejných i soukromých sbírek a svými ilustracemi doprovodil také několik knih a bibliofilií. Výstava v pražské Galerii Václava Špály představuje Hískovu tvorbu z posledních dvou let.
Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1. Trvá do 2. března, otevřeno denně 11–19 hodin.