Přebal knihy Broučci 3D

Přebal knihy Broučci 3D | foto: Jota

Těpéro, zdraví se Broučci. Komiksová verze udělala z Kmotříčka Kmotra

  • 10
Místo lucerničky mají Broučci baterku, místo Kmotříčka vstupuje do děje Kmotr podobný postavě z hollywoodského filmu. To jsou jen dvě z mnoha inovací, které do klasické dětské knihy Broučci od Jana Karafiáta vnesl ilustrátor nového vydání Aleš Čuma. Knížku vydalo brněnské nakladatelství Jota.

Bonusem k ní jsou 3D brýle, jimiž lze prohlížet deset trojrozměrně provedených výjevů.

Karafiátův text zůstal v novém vydání beze změn. Nové ilustrace jsou však moderně pojaté a postavy na obrázcích promlouvají v komiksových bublinách.

Kdo je Karafiát

Z knihy Broučci 3D, kerou ilustroval Aleš Čuma.

Evangelický farář, spisovatel a publicista Karafiát žil v letech 1846 až 1929. Broučky vydal v roce 1876 anonymně a vlastním nákladem. Dílo nevyvolalo prakticky žádnou pozornost. Až o několik let později si Broučků povšimnuli odborníci a neznámého autora v tisku označili za českého Andersena. Teprve 10. vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů. Autorem patrně nejznámějších ilustrací k Broučkům je Jiří Trnka.

"Komentáře, které se v bublinách objevují, Karafiát v původním textu samozřejmě nemá, jsou mnohdy nespisovné, a jejich prostřednictvím tak trochu shazuju ten vážný text," uvedl výtvarník Čuma. Broučci se tak mezi sebou klidně zdraví "Čau" a "Těpéro", vykřikují "To je úlet" nebo "To je prča".

Blanenský rodák Čuma už má za sebou práci na několika dětských knížkách včetně slabikáře a učebnic češtiny z nakladatelství Didaktis. Broučky prý znal z dětství, ale když si je přečetl znovu, mnoho věcí jej překvapilo.

Šlo například o silný náboženský podtext a smutný konec knihy. I proto prý není od věci dílo odlehčit rozvernějším výtvarným doprovodem. Ponurá atmosféra zůstala zachována v trojrozměrně provedených výjevech.

Broučci také pravidelně inspirují divadelníky. Jen v Brně vznikly od roku 2005 tři inscenace - v Radosti, Polárce a Národním divadle Brno, kde malý Brouček šlapal na létajícím bicyklu a postavu Janinky ztvárnil pětašedesátiletý muž. Před lety hráli Broučky jako balet v Moravském divadle v Olomouci. Pražský Minor zahajoval osobitou úpravou Broučků minulou sezonu. Lidé mohou Karafiátovu předlohu znát i z rozhlasového a televizního zpracování.

,