Klára Issová na festivalu New Czech Films

Klára Issová na festivalu New Czech Films - New York (listopad 2007) | foto: Andrea Koch

Nové české filmy nadchly New York

  • 3
Už poosmé se v New Yorku představily nové české filmy na festivalu New Czech Films. Některé z nich uvedli přímo jejich protagonisté - Jiří Menzel dovezl Anglického krále, Klára Issová doprovodila Grandhotel.

Ondříčkův snímek dokázal kino v slavné Brooklyn Academy of Music, kde se festival koná, zcela zaplnit. Když pak v následné diskusi jeden z přítomných amerických diváků povstal a za nebývalý herecký výkon herečce vzdal hold, bylo vyhráno.

"Váš film ve mě vyvolal vzpomínku na hollywoodský snímek podobného názvu, jmenoval se Hotel Malibu a hlavní roli barmanky v něm ztvárnila Jennifer Lopezová. Její výkon však byl na rozdíl od vašeho nepoměrně nižší," dočkala se Issová pochvaly.

Newyorská přehlídka, kterou letos završily projekce filmu Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky a dokumentu Marcela Heleny Třeštíkové, přilákala do kin neobvyklé množství diváků, což potvrdila i kurátorka festivalu Irena Kovářová.

"Festival, který pořádáme s Českým centrem v New Yorku, se rok od roku těší většímu zájmu, nejen co se týče návštěvnosti, ale i publicity. Všechna zdejší periodika i inernetové servery o festivalu informovaly a filmu Obsluhoval jsem anglického krále v deníku The New York Sun dokonce věnovali obsáhlý článek," uvedla Kovářová.

Právě Jiří Menzel osobně letošní ročník zahájil. "Jsem líný, ale pracuji s dobrým týmem," prohlásil po americké premiéře svého Anglického krále.

Nadšení diváci, z nichž někteří museli pro nedostatek místa po dobu projekce stát, bombardovali režiséra lavinou otázek týkajících se filmu, ale také české "švejkovské" mentality, která je pro Američany mnohdy nepochopitelná. Jiří Menzel tentokrát odložil svůj laskavý humor stranou a stal se na chvíli, jak sám řekl, formanovsky tvrdým kritikem.

"My Češi nikdy neválčíme, pokaždé skloníme hlavu, nedokážeme být odpovědní sami vůči sobě, nemáme rádi elity, krademe a myjeme přitom ruce jeden druhému a patriotismus je nám cizí. Je to smutné, ale je to tak. Nemáte pro mě nějakou veselejší otázku?" navázal režisér na humornější rovinu.

S tou však měl naopak trochu problémy tlumočník – jinak naprostý profesionál. Z míry ho vyvedl zejména pojem "královská žranice", který Menzel použil v souvislosti s popisem opulentních hostin, na které ho zvával Bohumil Hrabal.

Američané, zjemňující ve svém mluveném projevu každé hrubší slovo, takový výraz v jazyce jednoduše nemají. Nikdo se však nepohoršoval. Ostatně, jak ukázala diskuse, Menzelovy filmy americké publikum zná a na silnější slova si už zvyklo. Naopak Jiří Menzel svým projevem přítomné nadchl.

Podobný názor měla i Irena Kovářová. "V historii našeho festivalu ještě žádný host nedostal tolik otázek jako pan Menzel dnes," pochvalovala si.

Menzelův Anglický král zároveň učinil krok na zámořský trh, který je klíčový zejména v případě nominace na Oscara. Na americkém filmovém trhu našel distributora pro Spojené státy a Kanadu – společnost Sony Pictures Classic. Dosud se snímek prodal do třicítky zemí, v českých kinech jej vidělo více než devět set tisíc diváků a od konce září, kdy vyšel na DVD, se prodalo přes 22 tisíc kusů.

Z dalších českých snímků se na festivalu představila také Pravidla lži Roberta Sedláčka, Kráska v nesnázích režiséra Jana Hřebejka či Pusinky Karin Babinské.

"Směřování České republiky k západním hodnotám a ke svobodě tvůrce i herce posunulo k daleko hlubší sociokulturní analýze a emocionálním prožitkům," napsal v reakci na festival českých filmů list The New York Sun. Jednoduše a bez příkras řečeno - český film letos v Americe boduje.