obal CD Vinárna U Pavouka (Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák)

obal CD Vinárna U Pavouka (Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák) | foto: Radioservis

Nové CD mapuje první odhalení objevitelů Járy Cimrmana

  • 3
O prazákladech humoru Divadla Járy Cimrmana v rozhlasové Vinárně U Pavouka kolují mezi fanoušky legendy. Amatérští cimrmanologové mají nyní k dispozici vynikající studijní materiál: album se sestřihem zachovaných částí tohoto rozhlasového pořadu, který vydal Radioservis.

Nahrávky vycházejí v době, kdy na trhu boduje zvukový záznam patnácté hry Divadla Járy Cimrmana České nebe, který právě od Supraphonu získal platinovou desku. Rozhlasová Vinárna U Pavouka je místem, kde se fenomén Járy Cimrmana před více než čtyřiceti lety zrodil. Pořad připravovali Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek s hudebním dramaturgem Ivanem Štědrým a režisérkou Helenou Philippovou.

I mnozí z pamětníků budou při poslechu CD překvapeni; na 40 pokračování tohoto seriálu totiž dodnes patří k nejoriginálnějším hudebně-zábavným rozhlasovým pořadům. "V době takzvané normalizace nebyla Vinárna U pavouka reprízována. Teprve koncem 90. let uvedl Český rozhlas některé díly, které se uchovaly v archivu," podotkl na přebalu desky Jan Kolář. Tuto kompilaci připravil už v roce 2001 k vydání na magnetofonové kazetě a snažil se dát co nejvíc prostoru postavě Járy Cimrmana.

"Nutno ovšem dodat, že onen naivní sochař a řidič parního válce propůjčil současnému Cimrmanovi spíše jen jméno, pod jeho 'identitou' žije dnes mnohem složitější, vícerozměrná divadelní figura," dodal Kolář.

Posluchači mohou i dnes žasnout, kam až šla před více než čtyřiceti lety fantazie jeho duchovních otců. Dění v nealkoholické vinárně sledovali ze stanoviště v koruně vzrostlého kaštanu. Barvitě popisují akce pod sebou i postavy, na které si posluchači při vysílání zvykli. Ať už to byl iluzionista Jožka Meráno Blažejovský a jeho žena, Tahiťanka Uňo Uhuto, či dr. Hedvábný v podání jazzmana Karla Velebného.

Jeden z dialogů je věnován vystoupení akvabel v podání kolektivu závodní stráže východočeských hrudkoven, držitelek ceny Zlatá ploutev z vodních her v Jevanech či putovní Zlaté škeble za propagaci akvabelismu v rozvojových zemích. Vtipné jsou zmínky o Cimrmanových léčebných metodách, který dělil lékařství na urologii a neurologii, či o tom, že členové klubů přátel populárního Járy nesměli být členy jiných masových organizací.

Při "autentických" prostřizích vystoupení světových jazzových kapel i sólistů se nelze divit, že do rozhlasu tehdy volaly stovky posluchačů, kdeže ta vyhlášená vinárna vlastně je.

Na ustavující schůzi se pila vodka

Je to už sedm let, co byla v nenápadné vilce v Dykově ulici na pražských Vinohradech odhalena pamětní deska hlásající, že právě tady se 29. října 1966 konala zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana. "Prožili jsme tu v armádní redakci Československého rozhlasu 60. léta. Právě zde se zrodil nápad na rozhlasový mystifikující pořad z nealkoholické vinárny U pavouka," řekl tehdy Zdeněk Svěrák a přiznal, že na zakládající schůzi se pila vodka.

Poprvé se o neznámém velikánovi dozvěděli rozhlasoví posluchači 23. prosince 1966. Mystifikátoři Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák se rozhodli rehabilitovat osobnost a dílo Járy Cimrmana, čímž položili základ nové scéně. Prvním jejím představením byla v říjnu 1967 v sále Malostranské besedy hra Akt.

Cimrman dnes bývá svými obdivovateli přirovnáván k sopce, která svou erupcí zasypala sama sebe. Jeho životní cestu lemují desítky objevů, vynálezů, matematických vzorců, filozofických teorií a vyřešených kriminálních případů. Projektoval Panamský průplav a o pouhých sedm metrů minul Severní pól. Byl slavným světoběžníkem, přesto se nakonec vrátil do Čech a jako zapřisáhlý vlastenec se svými protihabsburskými vtipy podílel na pádu rakousko-uherské monarchie.

"Pro mě je to zdroj, z něhož čerpám sílu, neboť rád hraju a nabíjím se energií. Ale je to i zdroj obživy," odpověděl Svěrák kdysi na otázku, co mu Divadlo Járy Cimrmana dává. "Nebýt Cimrmana, nikdo by o nás nevěděl. Ale nebýt nás, nikdo by nevěděl o něm," dodal.

,