Nova větrá v archivech, hercům to vadí

  • 20
Herci Martin Dejdar, Jiří Lábus a Oldřich Kaiser si stěžují, že televize Nova nyní opakuje jejich několik let staré zábavné pořady, které prý natočili v jiných souvislostech a pro "jinou" Novu - konkrétně pro její tehdejší servisní organizaci ČNTS. Jenže řečeno s Járou Cimrmanem: Mohou protestovat, mohou s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co proti tomu mohou dělat.
"Právně nemáme nárok, to je nám naprosto jasné," říká Dejdar, kterému se jako bumerang vracejí pořady Na vlastní nebezpečí a Ptákoviny. "Už ve smlouvách s ČNTS byla vykoupena naše práva, včetně peněz za reprízy, jednou provždy," potvrzuje Lábus, jenž spolu s Kaiserem v půli devadesátých let dělal Ruskou ruletu.´

Jde jim o diváky

V roce 1999 zažila Nova krizi. ČNTS stála na straně amerických partnerů a CET 21 coby držitelka licence k vysílání zahájila samostatně novou éru vysílání z Barrandova. ČNTS zůstala práva k různým pořadům; postupně je však odprodávala zájemcům včetně "nové Novy". "Ovšem právě tyto zábavné cykly jsme znovu kupovat nemuseli, neboť už tehdy byly vyrobeny v ČNTS přímo pro vlastníka licence, tedy CET 21," uvedl mluvčí Novy Martin Chalupský.

Naopak zástupci ČNTS tvrdí, že to bylo jinak: "Práva k některým pořadům vyrobeným ČNTS společnost smluvně převedla na jiný subjekt odlišný od CET 21 - včetně práva dalšího postoupení na třetí osobu." Čili podle ČNTS musela Nova získat své původní pořady zpět přes prostředníka. Ale ani jedna z verzí podle právníků nic nemění na faktu, že platné smlouvy nelze zpochybňovat.

Herci říkají, že jim jde hlavně o diváky. "Jsou zmatení, protože Nova opakované pořady jako reprízy neoznačuje. Lidé si pak často myslí, že naše cykly běží dál, dokonce mi posílají další náměty pro Ptákoviny. Kdyby ten pořad na Nově trval, klidně bych jim je předal," líčí Dejdar. Navíc tvrdí, že na rozdíl od dramatické tvorby zestárne zábava velice rychle - narážky, které v době premiéry zněly aktuálně, dnes mohou působit úplně jinak.

"Však lidi zděšeně volali, když v jednom z těch pořadů, kde jsem účinkoval, vstal Josef Lux z mrtvých," přidává svou zkušenost Lábus. Chápal by, kdyby Nova udělala ze starých pořadů výběrový sestřih nebo kdyby je uváděla v rámci označených archivních řad.

Mluvčí Chalupský oponuje: "My nezastíráme, že jde o reprízy. Postupujeme jako ostatní stanice, v televizních průvodcích je to uvedeno, jen přímo na obrazovce nemáme možnost to sdělovat."

Polepšení hříšníci

Nejvíc prý dotyčné herce překvapuje, že dávná zábava se na Novu vrací v atraktivních časech. "Přece už mají své vlastní baviče, mladší, lepší - a my jim zabíráme prostor. To nás mrzí," vzkazuje Dejdar, jedna z někdejších "tváří Novy". A Lábus se přidá: "Jinak bych si na Nově moc rád zahrál - v těch báječných amerických filmech, co dávají."

Oldřich Kaiser to pojmenoval přímo - mají nechuť být spojováni s nynější Novou. "Jistěže mi to vadí. Vypadá to, že k nim patříme, že jsme jedna parta. Děsí mě strašlivá představa, jak Vladimír Železný říká, že jsem v nějaké velkolepé show tisíciletí vyhrál zajíce Zazu."

A proč tedy pro Novu pracoval? "Já jim ze začátku fandil, ale pak jsem se o to asi zajímal až moc, viděl jsem příliš pořadů Volejte řediteli. Teď už to vím, zrovna jako vím, že scénář k seriálu 30 případů majora Zemana jsem si nepřečetl pořádně, než jsem tu roli vzal," říká Kaiser. A právě tak Novu chce považovat za minulost. Právně je vše jasné, ať už hercům vskutku vadí jen přežité pořady nebo nynější spojování jejich jmen s Novou.

Zbývá ještě otázka, proč televize, která vždy přinášela nové zábavné formáty a odmítala sentiment diváků, náhle sahá do vlastních skladů? Pověsti, že na novou zábavu už nemá peníze a nápady, Chalupský popírá: "Zavedli jsme okénko pamětnické zábavy, neboť náš archiv je už dost bohatý. Dělá to každá televize, je to divácky vděčné a sledované."

Martin Dejdar si stěžuje, že diváci pojímají opakované Ptákoviny jako nový pořad a posílají mu další náměty.

,