Nová kniha Güntera Grasse o vysídlencích je bestseller

Nová, v únoru vydaná kniha Güntera Grasse o osudu německých poválečných uprchlíků Im Krebsgang (Račím postupem) se v bestsellerovém žebříčku časopisu Der Spiegel drží už několik týdnů na prvním místě v kategorii beletrie. Nakladatelství Steidl, ve kterém Grass dlouhodobě publikuje, doposud vyexpedovalo kolem 350 tisíc exemplářů v němčině. Překlad byl prodán už do třiatřiceti zemí (u nás ji vydá brněnský Atlantis) a uvažuje se také o filmovém zpracování.

Novela laureáta Nobelovy ceny za literaturu líčí tragédii uprchlíků při zkáze námořní lodi Wilhelm Gustloff v lednu roku 1945. Na parníku potopeném v Baltu sovětskou ponorkou zahynulo až 9000 lidí. Grassova novela má také šanci na zisk Německé knižní ceny, která se bude poprvé udělovat na včera zahájeném knižním veletrhu v Lipsku a o níž rozhoduje publikum. Zatím se Grass drží v závěsu za čtvrtým dílem Harryho Pottera.

Knihu levicově zaměřeného autora opatrně vítá i Svaz vyhnanců, který zaštituje vysídlenecké spolky ze zemí střední a východní Evropy. Předsedkyně Erika Steinbachová spatřuje v poslední době "větší otevřenost" vůči osudu těch, kdo museli na konci války nebo po ní opustit domov. "Diskusí o nové knize nositele Nobelovy ceny se přinejmenším ukazuje vyhnání Němců většímu okruhu lidí doma i v zahraničí," uvedl tiskový mluvčí Svazu vyhnanců Walter Stratmann.

Diskuse se podle Stratmanna rozběhly už díky dokumentárním seriálům o vysídlencích, které loni uvedly veřejnoprávní televize ARD a ZDF. Televize se velkoryse chopily tématu vysídlení z českých zemí, Polska či nynějších ruských území. ARD uvedla třídílný dokument Vyhnanci - poslední Hitlerovy oběti, ZDF odvysílala pětidílný cyklus nazvaný Velký útěk. Oba seriály měly vysokou sledovanost, přesahující u jednotlivých dílů pět milionů diváků.