Corine | foto: EMI

Nová hvězda Corinne: Hrála jsem s bohémy

Sotva zpěvačka Corinne Bailey Rae vydala debutové album, obsadilo první místo britské hitparády. Tahle mladá dáma zkrátka zahájila kariéru zostra. Vydrží na výsluní showbyznysu dlouho?

Šestadvacetiletá dívka z Leedsu je nejnovějším přírůstkem do řady písničkářek a zpěvaček, jejichž kariéra začala vpádem do hudebních žebříčků.

Na svojí desce snoubí soulověbluesovou melancholii s jazzem a texty o lásce, nezapomíná ani na popové melodie. S tímto koktejlem dokázala z čela ostrovního žebříčku "sestřelit" do té doby suverénní kytarové špinavce Arctic Monkeys a svou čtyřtýdenní vládu jen na jediný týden přepustila albu On An Island veterána Davida Gilmoura.

Corinne Bailey Rae kritika přirovnává k hudebním veličinám, jako jsou Joss Stone, Erykah Badu, Sade nebo Jill Scottová. Všem těmto zpěvačkám se podařilo uspět s prvními alby a udržet si pozornost i nadále. "Kariéra zatím vypadá dobře, ale jako hvězda se necítím. Pořád tvrdě pracuji, skládám, hraju. A rozhodně nejsem žádný idol," brání se Corinne, jejíhož alba se po celém světě prodalo už přes milion kusů.

Překročit svůj stín¨
Corinne Bailey Rae má potenciál vyrovnat se slavnějším kolegyním, je podobný samorost jako Norah Jonesová nebo Alanis Morissetteová. Jejich kariéry ovšem připomínají, že ne vždy se podaří překročit stín nastavený veleúspěšným albem.

Po žních na Grammy za rok 2002, kdy nahrávka Jonesové Come Away With Me dostala osm cen, přišla zpěvačka předloni opět s baladickým mixem jazzu, blues, country a uklidňujícího vokálu. I přes příznivé recenze už však americká zpěvačka a pianistka nezopakovala multimilionový prodej. Letos se připomíná coby členka formace The Little Willies, zaměřená na country.

Na přelomu devadesátých let 20. století se ikonou velkého návratu ženských písničkářek stala Alanis Morissette. Poté, co v Kanadě vydala jako dítě dvě popová alba, přihlásila se v roce 1995 už dospělá s báječnou poprockovou nahrávkou Jagged Little Pill, z níž se snad každá píseň stala hitem. Rubikon se jí však nepodařilo překročit, a to už vydala čtyři další studiová alba.

Svou tvorbou má Corinne Bailey Rae blíže k Norah Jonesové, sama však vyznává jinou hudební ikonu -Björk. "To je výrazná osobnost, nebojí se být odlišná a dělat věci po svém. Navíc se zapojuje do všech aktivit, které souvisejí s její tvorbou, od videoklipů přes produkci až po vizáž koncertního pódia," oceňuje progresivní Islanďanku.

Soul, Michael Jackson, kytary a Underground
Kariéru Corinne nastartovalo britské BBC, které písničkářku v anketě pasovalo do čela žebříčku aktuálních hudebních tipů pro letošní rok. Za vše může cédéčko s titulní písní Like A Star, příznivě přijaté fanoušky i kritikou. Zpěvačka roztočila debutové album pro nezávislou firmu, když jí smlouvu nabídlo velké vydavatelství EMI. S novými spolupracovníky dotáhla nahrávku, na níž úročí své desetileté zkušenosti.

"Máma mě naučila poslouchat soul a sama je výborná zpěvačka, stejně jako sestry. Táta měl velkou sbírku funkových desek. Já sama jsem v osmdesátých letech poslouchala Michaela Jacksona a pak v pubertě objevila kytarový rock," ohlíží se Corinne. Svou první kapelu Helen, inspirovanou nezávislými dívčími kapelami, založila v patnácti. Daleko důležitější však bylo studium anglické literatury na univerzitě, kde si přivydělávala jako šatnářka v jazzovém klubu Underground.

"Potkávala jsem bohémské muzikanty, kteří mě nechali si s nimi zahrát a zazpívat, a bylo jedno, jestli šlo o indie nebo jazzovou kapelu. Chodili tam hippíci, po večerech hráli dýdžejové spoustu skvělého soulu, prostě jeden veliký mišmaš. Takže jsem nestudovala jen literaturu, ale dostala i neobvyklé hudební vzdělání," přiznává.

Sázka na koncerty
Po úspěchu v domovské Británii stojí Corinne Bailey Rae před stěžejním úkolem dobýt Evropu a také klíčový trh ve Spojených státech. Spoléhá se na živá vystoupení. Při jednom z prvních koncertů v Německu si dokázala v Kolíně nad Rýnem podmanit publikum během necelé půlhodiny, kdy s výtečnou kapelou za zády předvedla excelentní vokální výkon a gradující show.

"Ráda bych přes léto hrála na festivalech, ale nevím, jestli mě někde vůbec budou chtít," bála se těsně před vydáním alba sympatická míšenka, jejíž otec pochází ze západního Karibiku. Obavy byly liché, už nyní má jisté vystoupení na prestižních přehlídkách Rock in Lisbon v Portugalsku, Rock Am Ring v Německu či na skotském T In The Park. Mezitím ji v červnu čeká několik koncertů v USA a v Kanadě. "Taky bych chtěla přes léto hrát po celé Evropě, mohly by to být příjemné prázdniny na cestě."

Právě koncerty mohou být alfou a omegou úspěchu. Její písně se hodí spíše do komornějšího klubu a těžko odhadovat, jak zapůsobí na většinou hlučné festivalové publikum. Nejživější skladbou je aktuální singl Put Your Records On, takřka letní hit omílaný v rozhlasovém éteru, k němuž vznikl klip v Jihoafrické republice.

Neupadnout v zapomnění
Corinne se prosazuje, ale také přemýšlí o budoucnosti, která nemusí být růžová. Vyprávět by mohla třeba dvojice Siobhan Fahey a Marcella Detroitová alias Shakespear's Sisters, po nichž se po vydání úspěšného alba Hormonally Yours slehla v devadesátých letech zem.

Firma Maverick se zase snažila udat písničkářku jménem Michelle Branchová, ale ani album Spirit Room, ani následující Hotel Paper nezabraly. Linda Perry se proslavila hitem What's Up? s kapelou 4 Non Blondes, následovala sólová dráha, ovšem album In Flight zcela propadlo. Na nohy se postavila až jako úspěšná producentka, skladatelka a majitelka vydavatelství, u něhož podepsali smlouvu i táborští Sunshine. Mimochodem, sólové dráhy zpěvaček úspěšných kapel jsou poslední dobou v módě.

Právě Linda Perry stojí za prodávanou nahrávkou Love. Angel. Music. Baby nazpívanou Gwen Stefani, někdejším hlasem skupiny No Doubt. Štěstí na vlastní pěst zkouší Skye, která opustila Morcheebu, a vlastní album ohlásila i Shirley Mansonová, vůdčí postava Garbage.

Rozhodne druhá deska
To mohou být jména, s nimiž se Corinne může potkat v žebříčcích prodejnosti, až vydá příští album, které buď potvrdí, nebo roztříští její ambice. Na novou desku už pomalu myslí. Ráda by si pohrála se zvukem, nebrání se ani angažovaným písním. "Mám v šuplíku pár brutálních skladeb. Vybrala jsem si zajímavou zprávu z novin a zkusila událost popsat z osobního pohledu někoho ze zainteresovaných," prozrazuje nová hvězda, která se nevyhýbá ani vedlejším projektům, kterými se může představit v jiném světle.

S producentem Markem Hillem například natočila úspěšnou skladbu Young And Foolish pro taneční projekt Stixx. Jsou jí cizí bulvární výstřelky celebrit. Posteskla si pouze, že nesehnala lístky na Brit Awards.

Přišla tak o možnost popřát kapele Kaiser Chiefs, která pochází také z Leedsu, ke třem cenám. To vše jsou drobnosti, které napovídají, že Corinne Bailey Rae nemíní nabídnutou šanci na úspěch pustit a nechce upadnout v zapomnění. Koneckonců, tvůrčí písničkářky uměli posluchači vždy ocenit.

Corinne Bailey Rae kritika přirovnává k veličinám, jako jsou Joss Stone, Erykah Badu, Sade nebo Jill Scottová